10 ابزار اساسی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

10 ابزار اساسی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ - سئو طلوع

استفاده از ابزار مناسب در زمان مناسب و برای هدفی مناسب می تواند نتایج متفاوتی را در ازاء تلاش های شما در زمینه دیجیتال مارکتینگ به بار آورد. این هم به این دلیل است که در بسیاری از کارها که به عنوان یک بازاریاب دیجیتال به صورت آنلاین و روی کامپیوتر انجام می دهید با کمبود نرم افزارها و برنامه و همچنین دچار سردرگمی در انتخاب از میان آنها مواجه می شوید. از این رو اگرچه وجود ابزارهای متفاوت راهگشاست ولی در برخی موارد می تواند کارکردی منفی را به همراه داشته باشد.

یکی از کارهای روتین در دیجیتال مارکتینگ، آزمایش ابزارهای متفاوت است و پس از مدتی کارکردن با آن ها متوجه خواهیم شد که کدامیک برایمان مفیدتر بوده و از آنها به منظور گسترش کسب و کار خود استفاده خواهیم کرد. در این مقاله 10 ابزاری اساسی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ که بسیار کاربردی هستند را برای شما معرفی می کنیم که برای راه اندازی کمپین های دیجیتال مارکتینگ خود به آن ها نیاز داشته و همچنین ویژگیها و کارکردهای هرکدام را تشریح خواهیم نمود.

ساخت یک وب سایت

در روزهای اول پیدایش اینترنت، شما به وب سایت هایی با کدهای سفارشی نیاز داشتید. امروزه، حتی غیرحرفه ای ترین فرد نیز می تواند متن ها، تصاویر، ویدئوها و صوت هایی را در وب، با استفاده از سیستم مدیربت محتوا (CMS) ایجاد و منتشر کند این نرم افزاری است که به منظور مدیریت محتوا دیجیتالی و طراحی وب سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین تصمیم و انتخابی که در زمان ساخت وب سایت خود می گیرید این است که از چه CMS ای استفاده کنید.

بهترین CMS ها کدامند؟

 • خودآموز: فراتر از همه موارد، استفاده از CMS حتی برای افراد غیرمتخصص نیز آسان خواهد بود.
 • سئو پسند: CMS باید وب سایت را به گونه ای بسازد که دسترسی موتور جستجو به آن ساده باشد.
 • سازگاری با موبایل: به صورت فزاینده ای مشتریان و مشتریان بالقوه شما از طریق موبایل از وب سایت ها بازدید می کنند، در نتیجه CMS شما باید وب سایتتان را در یک طراحی مناسب برای موبایل شما به نمایش یگذارد.
 • بر پایه افزونه (افزونه محور): CMS شما باید توانایی اضافه کردن قابلیت هایی مانند تقویم رویدادها با کلیدهای اشتراک گذاری اجتماعی را داشته باشید که این موضوع از طریق نصب افزونه های کاربردی روی وب سایتتان قابل پیاده سازی می باشد.
 • چندکاربره: CMS را در نظر بگیرید که به شما این امکان را می دهد تا اجازه اضافه نمودن ادمین های مختلف و با میزان دسترسی های متفاوت را به آن ها بدهد.
 • امنیت: اگرچه هیچ تضمینی در زمینه امنیت وجود ندارد، اما CMS شما باید قاد باشد تا در صورت امکان در برابر هک شدن و بدافزارها مقاومت کند.

در ادامه برخی از CMS ها ارائه شده که استفاده از آن ها را پیشنهاد می کنم.

WordPress.org

وردپرس پلتفرم رایگان و منبع باز به عنوان یک پلتفرم بلاگ نویسی شروع به کار و به یک CMS کامل تکامل پیدا کرد. این CMS به شدت افزونه محور بوده و همچنین توسط موتورهای جستجو به راحتی شناخته می شود و در عین حال امکان استفاده از چندین کاربر با سطوح دسترسی متفاوت به آن وجود دارد. تفاوت میان WordPress.com و WordPress.org در این است که WordPress.org یک پلتفرم خود میزبان بوده درحالی که WordPress.com سرورهای میزبانی شده در سرورهای وردپرس هستند. به عنوان مالک یک کسب و کار، شما می خواهید شما می خواهید که از CMS خود میزبان WordPress.org استفاده کنید تا مالکیت کامل روی وب سایت خود داشته باشید. اگر به دنبال یک CMS ارزان قیمت و انعطاف پذیر می گردید، WordPress.org انتخابی مناسب خواهد بود.

www.Shopify.com

چه ارائه کننده خدمات باشید و چه یک فروشنده آجر و ملات باشید و درصدد فروش آنلاین کالا و یا خدمات خود هستید، Shopify ارزش توجه شما را خواهد داشت. Shopify طراحی و لایه بندی مغازه شما را به عهده می گیرد و همچنین پرداخت ها، ارسال ها، انبار و غیره را نیز مدیریت می کند.

میزبانی یک وب سایت

شرکت های ارائه کننده خدمات میزبان وب وظیفه ذخیره سازی و همچنین اعطای امکان دسترسی به فایل های وب سایت شما در ایرنتت را می دهند. اگرچه می توانید خودتان سروری خریداری نموده و وب سایتتان را روی آن راه اندازی کنید، اما اکثر شرکت ها می خواهند تا از یک شرکت میزبان وب استفاده کنند.

بهترین میزبان های وب دارای ویژگی های زیر هستند:

 • زمان فعال بودن قابل توجه: در صورتی که وب سایت شما به صورت آفلاین درآید، این امر برای شما هزینه خواهد داشت. بنابراین میزبان وب قابلیت آنلاین بودن 99 درصد و یا بیشتر را داشته باشد.
 • پشتیبانی: به دنبال میزبانی بگردید که دارای پشتیبانی 24 ساعته و در 7 روز هفته، به صورت تلفنی و همراه با چت بصورت زنده را داشته باشد.
 • سرعت: مشتریان و مشتریان بالقوه از وب سایت شما انتظار دارند که سریعا بالا آماده و هنگامی که این امر زمان بر باشد افراد منصرف خواهند شد. میزبان وب سایت شما یک عامل اصلی در سرعت بالا آمادن وب سایت شما است.
 • امنیت: یکی از درخواست های اساسی شما به عنوان یک کسب و کار یا بازاریاب عدم هک شدن سایت شما استو میزبان شما باید به اندازه خودتان برای ایمنی وب سایت شما اهمیت قائل شود.
 • قابلیت تهیه نسخه پشتیبان: به دنبال میزبانی باشید که به صورت روزانه از وب سایت شما فایل پشتیبان تهیه کرده و بنابراین دیگر نگران چیزهایی که به سختی برای آن ها کار کرده اید، نخواهید بود.

انتخاب نرم افزار بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی برای رسیدن به موفقیت بسیاری از شرکت هایی که قصد دارند تا در دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنند ضروری است. صدها ابزار دیجیتال مارکتینگ در دسترس هستند که می توانید از میان آنها انتخاب کنید اما تنها چند مورد از آن ها شاخص هستند.

بهترین برنامه های ایمیل دارای چه ویژگی هستند؟

 • قابلیت تحویل: اگر ایمیل شما هرگز به صندوق ورودی (Inbox) مشتریان بالقوه نرسد، دیگر هیچ چیزی اهمیت نخواهد داشت. به دنبال یک فراهم کننده خدمات ایمیل مشهور باشید تا ایمیل شما به پوشه هرزنامه (Spam) نرود.
 • خودکاربودن: اگر می خواهید بازاریابی ایمیلی شما حتی در زمانی که خواب هستید و یا در تعطیلات به سر می برید هم کار کند، به دنبال یک فراهم کننده سرویس ایمیل باشید که ظرفیت ایجاد کمپین های خودکار ایمیل و فعال شونده براساس رفتار یک مشتری بالقوه را داشته باشد.
 • گزارش دهی: شما خواهان نظارت بر میزان بازکردن ایمیل ها و کلیک ها در میان چیزهای دیگر هستید. به دنبال فراهم کننده خدمات ایمیلی باشید که دارای فرآیند گزارش دهی کاملی باشد.
 • سازگاری با موبایل: هر روز به تعداد ایمیل هایی که در گوشی های موبایل مشاهده می شوند اضافه می شود. فراهم کننده خدمات ایمیل شما باید قادر باشد تا ایمیل های قابل خواندن را به ابزارها و موبایل ها تحویل دهد.

درنظرگرفتن نرم افزار مدیریت رابطه مشتری (CRM)

با رشد کسب و کار شما، احتمالا نیاز به اضافه کردن نرم افزار مدیریت ارتباط مشتری (CRM) خواهید داشت. در برخی موارد، CRM شما جایگزین نرم افزار ایمیلتان خواهد شد اما CRM دشوار است، زیرا نقش آن از رویکردی به رویکردی دیگر تغییر می کند. با توجه به این مورد، CRM ها به منظور مدیریت ارتباط با مشتریان و مشتریان بالقوه شما و همچنین داده های مرتبط با آن رابطه طراحی شده اند.

بهترین CRM ها دارای چه ویژگی هستند؟

 • داده های متمرکز: به تحقیق در رابطه با CRM های مورد نظر خود پرداخته و اطمینان حاصل کنید که نرم افزار اطلاعات خاص مورد نیاز شما را در یک موقعیت مرکزی جمع آوری می کند.
 • حمایت و آموزش: هرچه CRM شما ویژگی های بیشتری داشته باشد، نیاز به حمایت و آموزش بیشتری خواهد داشت. بنابراین شرکتی را انتخاب کنید که به خاطر حمایت و آموزشش مشهور است.
 • گزارش دهی: شما از زمانی که از جمع آوری اطلاعات در مورد مشتریان و مشتریان بالقوه خود قدرت به دست خواهید آورد که تصمیمات موثری را براساس این اطلاعات بگیرید. CRM شما باید دارای مجموعه گزارش دهی قوی و مناسبی باشد.

افزودن روش پرداخت

پردازشگر پرداخت مطمئنا مهمترین ابزار شما است، چراکه به واسطه آن تراکنش های انجام شده از کانال های مختلف را مدیریت و مهمترین آن ها کارت های اعتباری هستند.

خصوصیات یک پردازشگر پرداخت کارا در 3 فاکتور خلاصه می شود:

 • ایمن: اطمینان حاصل کنید که پردازشگر پرداخت شما، انطباق کاملی با صنعت کارت های اعتباری (PCI) دارد.
 • آموزشی: به دنبال پردازشگر پرداختی باشید که به شما امکان می دهد تا کارهایی مانند تنظیم فرم های سفارشی را انجام داده و همچنین با نرم افزار حسابداریتان سازگاری داشته باشید.
 • توانایی پرداخت صورتحساب ها: اطمینان حاصل کنید که پردازشگر پرداخت می تواند این نوع از صورتحساب ها را مدیریت کند.

استفاده از نرم افزار صفحه فرود

ابزارهای نرم افزاری صفحه فرود دارای قالب هایی برای ساخت صفحات فرود موثر هستند و برخی از آن ها حتی دارای قابلیت های آزمایشی جداگانه نیز می باشند.

بهترین نرم افزار صفحه فرود نرم افزاری است که:

 • راه اندازی سریع: صفحات را سریعا تنظیم کند.
 • سازگاری با موبایل: صفحه فرود شما باید با موبایل سازگار باشد.
 • یکپارچه سازی: صفحات فرود به جهت جمع آوری اطلاعات تماس مشتریان بالقوه استفاده می شوند.

بدین منظور به دنبال نرم افزار صفحه فرودی باشید که به صورت خودکار اطلاعات تماس را به نرم افزار ایمیل شما منتقل کرده و سازگار با پردازشگر پرداخت شما کار می کند.

یافتن منابع و ویرایش تصاویر

به نظر می رسد که هرچه به قدمت وب اضافه می شود ارزش تصاویر بیشتر خود را نمایان می کنند. با به وجود آمدن پلتفرم های اجتماعی مانند پینترست و اینستاگرام، حتی پلتفرم های مبتنی بر متن مانند تویتر در حال استفاده از قدرت تصاویر هستند. به عنوان یک بازاریاب دیجیتالی، به احتمال زیاد به ایجاد تصاویر برای هر چیزی از یک تبلیغ فیس بوک گرفته تا ارتقای ایمیل نیاز خواهید داشت. بدون شک ابزار طلایی برای برنامه های ایجاد تصویر برنامه ادوب فتوشاپ است. در عین حال برنامه های دیگری نیز برای ایجاد تصاویر گرافیکی به بازار وارد شده اند که می توانید از آن ها به بهترین نحو استفاده نمایید.

ابزارهای ویرایش تصویری

Canva

https://www.canva.com/

کانوا یک برنامه طراحی مبتنی بر ابر است که می توانید عکسها را در داخل اپ آپلود کرده و ویرایش کنید. این اپ دارای میلیون ها تصویر، لایه، آیکون، شکل و فونت است که می توانید از میان آن ها انتخاب کنید. برای آموزش کانوا کلیک کنید.

Pixlr Express

https://pixlr.com/

این برنامه شما را قادر می سازد تا یک تصویر را باز کرده و تغییراتی را به وسیله چرخاندن، برش زدن و یا تغییر اندازه اش در این ویرایشگر مبتنی بر ابر، روی آن انجام دهید. با استفاده از این ویرایشگر تصویر رایگان، افکت ها، لایه ها، برچسب ها و موارد دیگری به آن اضافه کنید.

مدیریت رسانه های اجتماعی

هزاران برنامه به شما اجازه می دهند تا شبکه های اجتماعی تان را مورد نظارت و انتشار قرار دهید. قیمت ها براساس اندازه سازمان شما و ویژگی هایی که نیاز دارید متغییر هستند. اما گزینه های کم هزینه زیادی برای مدیریت رسانه های اجتماعی بدون پرداخت هزینه های کلان در دسترس هستند.

بهترین ابزارهای رسانه های اجتماعی

Hootsuite Pro

Hootsuite.com

بهترین برنامه در فضای ابری و رزان قیمت برای مدیریت تویتر Hootsuite است. این ابزار همچنین فیس بوک و لیندکین را نیز مدیریت می کند، اما بیشترین کاربرد در زمینه سازماندهی فعالیت های تویتر شما دارد.

Edgar

meetedgar.com

با استفاده از برنامه Edgar، می توانید بروزرسانی پست ها را بصورت خودکار در فیس بوک و تویتر منتشر کنید.

سنجش عملکرد خود: داده و تحلیل

فروشندگان بسیاری ادعا می کنند برنامه ای دارند که می تواند تمامی مشکلات شما در زمینه داده ها و تحلیل را برطرف کند. خوشبختانه، بسیاری از ابزارهایی که راه حل های رایگان دارند توسط گوگل در دسترس قرار داده شده اند. این ابزارها کاربردی آسان داشته و دارای سطح عملکردی مطلوب برای بسیاری از کسب و کارها هستند.

برخی از بهترین برنامه های تحلیل داده

Google Analytics

گوگل آنالیتکس - سئو طلوع

www.google.com/analytics

گوگل آنالیتکس یا همان تحلیلگر گوگل ترافیک وب سایت را بررسی کرده و گزارش می دهد. من با چندین تحلیلگر گران قیمت کار کرده ام ولی باز هم به گوگل آنالیتکس برگشتم.

Google Data Studio

Google Data Studio - seotolu

datastudio.google.com

از این برنامه برای ایجاد گزارشات و نمودارهای زیبا، آگاهی دهنده و تعاملی استفاده کنید که می توانید آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید. اطلاعات را از منابعی مانند تحلیلگر گوگل، گوگل ادوردز و گوگل داکز به دست آورید.

Google Tag Manager

Google Tag Manager - seotolu

www.google.com/analytics/tag-manager/

برچسب های وب سایت را بروزرسانی کرده و حتی اگر در زمینه کدهای تخصصی ندارد متن هایی را به وب سایت اضافه کنید. Google Tag Manager نیاز به اندکی یادگیری دارد، اما هنگامی که کار با آن را آموختید، تعجب خواهید کرد که قبلا چگونه بدون آن زندگی می کردید.

بهینه سازی بازاریابی

ابزارهای موثر زیادی در بازار وجود دارند که به شما کمک می کنند تا به مشتریان بالقوه بیشتری از آنچه دارید دست یابید. بسیاری از این ابزارها دارای قیمت های منطقی بوده و نسخه آزمایشی رایگانی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند. پیش از آنکه آن ها را به صورت جدی مورد استفاده قرار دهید، امتحانشان کنید.

مطالب مرتبط:

10 شغل برتر دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل چه مواردی می باشد؟

شخصی سازی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا