آموزش سئو کلاه سفید – (White Hat SEO)

آموزش سئو کلاه سفید با سئو طلوع

اگر به سایت خود اهمیت می دهید و قرار است در چندین سال آینده هم قرار است سایت شما به فعالیت خود ادامه دهد، شما باید از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنید. و اگر می خواهید به مدت خیلی کوتاهی سایت خود را به صفحه اول رسانده و بعد از آن بیخیال سالیت خود شوید، سئو کلاه سیاه جواب است. در این مقاله آموزشی در سئو طلوع با عنوان آموزش سئو کلاه سفید در خدمت شما عزیزان هستیم.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید یک استراتژی بازاریابی است که توسط صاحبان سایت ها و سئوکاران برای بهینه سازی رتبه وب سایت خود در صفحات نتایج جستجوی گوگل یا به اصطلاح SERP ها، طبق دستورالعمل ها و الگوریتم های موتور جستجو استفاده می شود. شما از هر روشی که برای سئو کردن سایت خود استفاده می کنید، باید به یاد داشته باشید که حتما توسط گوگل تایید شود. در غیر اینصورت، اگر گوگل تایید نکند سئو کلاه سیاه اتفاق می افتد.

حال به این سوال بپردازیم که “سئو کلاه سیاه چیست” و چگونه عمل میکند؟ سئو کلاه سیاه در واقع مجموعه ای از ابزارها و تکنیک هایی است که برای بهینه سازی وب سایت خود از آنها استفاده می کنیم. البته این فعالیت ها باید در چارچوب قوانین گوگل باشد در غیر اینصورت اگر از روش های غیراخلاقی و روش هایی که مورد تایید گوگل نیست برای کسب رتبه بالاتر در SERP یا همان نتایج جستجوی گوگل استفاده امکان دارد وب سایت شما را در لیست سیاه یا حالت پنالتی قرار دهد.

چرا باید به سئو کلاه سفید اهمیت دهیم؟

چرا باید به سئو کلاه سفید اهمیت دهیم؟

برای صاحبان وب سایت هایی که اهداف بلندمدت دارند و قرار است که سالیان سال در سایت خود فعالیت کنند، استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید محتاطانه تر و بهتر است. گوگل به طور مداوم الگوریتم های خود را برای جلوگیری از استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه به روز می کند. اگر از روش‌های سئو کلاه سفید برای بهینه‌سازی محتوای وب خود استفاده نمی‌کنید، دیر یا زود، وب‌سایت مطمئناً توسط گوگل شناسایی شده و جریمه خواهند شد. در واقع کسانی که از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند همواره در معرض در خطر دریافت جریمه از گوگل هستند.

پنالتی شدن سایت شما توسط گوگل، رتبه وب سایت شما و در نتیجه ترافیک و درآمد حاصل از تبلیغات را به شدت کاهش می دهد. به طور کلی، هر سئوکار وب باید بداند سئو کلاه سفید چیست و به جای استفاده از روش های کلاه سیاه که غیراخلاقی است و از نظر گوگل غیرقانونی است، بفکر اجرای تکنیک های سئو کلاه سفید باشند. در واقع “ره صد ساله را نمیشود یک شبه سپری کرد!!!”

تکنیک های سئو کلاه سفید برای افزایش ترافیک

تکنیک های سئو کلاه سفید برای افزایش ترافیک

اگر می‌خواهید یک وب‌سایتی راه اندازی کنید که سالها با آن کار کرده و فروش از این طریق داشته باشید و برنامه های بلند مدتی دارید، برای گسترش کسب‌وکارتان باید به سراغ روش‌های سئو کلاه سفید بروید. در اینجا چند تکنیک را به شما معرفی خواهیم کرد که متخصصان بزرگ سئوکار و خود گوگل در مورد سئو کلاه سفید بر روی آنها تاکید می کنند. و پیشنهادشان این است که برای بهبود رتبه ی سایت از این تکنیک ها استفاده کنیم.

تجربه کاربری (UX) وب سایت خود را بهبود دهید

بهترین راه برای ارائه خدمات خوب و عالی به یک کاربر، پیاده سازی UX در وب سایت است. برای صاحبان سایتی که زمان کافی یا تخصص برای طراحی وب سایت خود را ندارند، پیشنهاد میکنیم که یک طراح وب حرفه ای استخدام کنید. همچنین مراقب فاکتورهای  Navigation یا همان مسیر حرکت چشم در سایت باشید. از اینکه کاربر به راحتی می تواند صفحات مختلف سایت را بگردد و مرور کند اطمینان حاصل کنید.

برای تحقیق کلمات کلیدی خود وقت بگذارید

استفاده از کلمات کلیدی مناسب و هدفمند یکی از روش های اصلی تکنیک های سئو کلاه سفید است. شما می توانید از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی برای بررسی اینکه کدام کلمات کلیدی در حوزه کسب و کار شما سرچ بالاتری دارند، استفاده کنید. اگر تمایل دارید که تحقیقات کلمات کلیدی وب سایت شما توسط متخصصان انجام شود، می توانید از سایتی که خدمات سئو ارائه می دهد استفاده نمایید و پنل تحقیق کلمات کلیدی را خریداری نمایید.

از کلمات کلیدی پیشنهادی یا همان Related در مقالات خود استفاده کنید

یکی از مهم ترین تکنیک های سئو کلاه سفید در سال 2022 این است که مطمئن شوید که از تمام کلمات کلیدی پیشنهادی یا همان Related در مقالات مرتبط و متن هایتان استفاده می کنید. اکنون گوگل به راحتی کلمات کلیدی را شناسایی می کند. الگوریتم یادگیری ماشینی گوگل یا همان الگوریتم machine-learning-based، و الگوریتم رتبه بندی با هوش مصنوعی، می‌تواند زمینه را برای خزنده‌های گوگل فراهم کند تا کلمات کلیدی مورد استفاده ارگانیک را شناسایی کنند.

از کلمات کلیدی مناسب در عناوین و توضیحات متای خود استفاده کنید

تایتل و توضیحات متا از نظر سئو کلاه سفید ارزش و قدرت زیادی دارند. عنوان خوب و توضیحات متای مناسب در سایت شما می تواند به طور قابل توجهی رتبه شما را در نتایج جستجو یا همان SERP ها بهبود بخشد. از کلمات کلیدی بلند یا همان کلمات کلیدی لانگ تیل (دم دراز) در توضیحات متا و عناوین خود استفاده کنید تا ورودی ارگانیک شما بالا برود، این امر موجب بهبود صفحات شما در موتورهای جستجو می شود.

محتوای یونیک و با کیفیت تولید کنید

وقتی که صحبت از تکنیک های سئو کلاه سفید است، حتما یک طرف قضیه بهینه سازی محتوا است. سئو داخلی، که شامل تولید محتوای با کیفیت بالا و دارای توضیحات متا بسیار برای بهینه سازی سایت مهم است، زیرا می تواند ترافیک قابل توجهی را به صفحات سایت شما وارد کند. یکی دیگر از تکنیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سفید از طریق محتوا، نوشتن محتوای یونیکی است که برای کاربر جذاب باشد و این خود باعث ماندگاری بیشتر کاربر در سایت و در نتیجه باعث بهبود رتبه می شود.

محتوای جامع و با کیفیت تولید کنید

هدف شما در تولید محتوا باید کاربر باشد و مخاطب اصلی شما کاربر است نه موتورهای جستجو، بنابراین محتوای باکیفیت با هدف رفع نیازی های کاربر تولید کنید، امروزه این، یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است. برای ایجاد محتوای باکیفیت، اطلاعات ارائه شده باید تا حد امکان دقیق باشد. اگر محتوای شما شامل لینک های خارجی به وب سایت های دارای اعتبار دامنه بالا یا همان DA بالا باشد بسیار تاثیرگذار است. وقتی کاربران متوجه می شوند که اطلاعات وب سایت شما با کیفیت و ارزشمند است، موتورهای جستجو نیز به شما رتبه خواهند داد!

از URL های مناسب استفاده کنید

موتورهای جستجو از ساختار URL شما برای درک کلی از محتوای شما استفاده می کنند. بنابراین URL ها باید کوتاه و دقیق باشند. در واقع یو آر ال هر صفحه باید مختص به آن صفحه باشد و بی ربط به محتوای آن صفحه نباشد، همچنین سعی کنید از کلمات کلیدی خود در یو آر ال صفحه استفاده کنید. به عنوان مثال، این صفحه در مورد سئو کلاه سفید است. بنابراین، URL برای صفحه به گونه ای ساخته شده است که به موتورهای جستجو در مورد اطلاعاتی که این صفحه سایت دارد، می رساند، که به این شکل است:

 /https://seotolu.com/white-hat-seo/

از لینک داخلی استفاده کنید

لینک های داخلی به موتورهای جستجو کمک می کند تا وب سایت شما را بهتر درک کنند و به کاربران کمک می کند تا بدون هیچ مشکلی به اطلاعات مرتبط در وب سایت شما دسترسی پیدا کنند. لینک داخلی همچنین با انتقال اعتبار به آن صفحات، رتبه بندی صفحات لینک شده را افزایش می دهد. این در واقع به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا وب‌سایت‌ شما را به‌طور منظم و دقیق فهرست‌بندی کند.

تصاویر و عکس های خود را بهینه کنید

بهینه سازی تصاویر یکی از روش های سئو کلاه سفید است که بسیاری از وب سایت ها اغلب آن را نادیده می گیرند. در حالی که این یکی از مهمترین فاکتورهای سئوی کلاه سفید می باشد. استفاده از تگ های alt در تصاویر بسیار مهم است. Google Images دومین پلتفرم پر جستجو در جهان است. استفاده از تگ های alt و استفاده از کلمات کلیدی می‌تواند به گوگل کمک کند تا بفهمد تصویر شما مربوط به چیست. این امر در نهایت منجر به بهبود رتبه‌ صفحه در نتایج گوگل می شود.

لینک سازی خارجی یکی دیگر از تکنیک های موثر سئو کلاه سفید است

لینک سازی زمانی اتفاق می افتد که وب سایت های دیگر لینک صفحه ی شما را در سایت خود قرار دهند و در نتیجه منجر به گرفتن ورودی از طریق آن سایت بشود. گوگل اکیدا توصیه می کند برای جلوگیری از کاهش رتبه سایت خود از لینک سازی های با کیفیت انجام دهیم. در واقع لینک بیلدینگ به شما کمک می کند لینکهایی با دامین اتوریتی بالا را پیدا کنیم و ترافیک صفحه را بهبود بخشیم و این خود منجر به بالا رفتن اعتبار صفحه ی سایت ما خواهد شد.

اصلاح لینک های شکسته را هرگز فراموش نکنید

این در واقع به گونه ای یک تکنیک سئو کلاه سفید است. لینک بیلدینگ تاثیر زیادی در سئو سایت دارد، حتی لینک سازی URLهای شکسته نیز بسیار موثر است. ابتدا صفحه شکسته یا به اصطلاح صفحات 404 خود را پیدا کنید. سپس، درصدد جایگزینی آن با یک لینک اصلاح شده باشید. برای پیدا کردن لینک های خراب سایت خود می توانید از سرچ کنسول استفاده نمایید. هر چه لینک های خراب سایت شما کمتر باشد بهتر است، پس لینک های خراب را با لینک های مرتبط و اصلاح شده جایگزین کنید.

دعوت از کاربران و بازدیدکنندگان سایت به نوشتن

پست مهمان یا کاربر یک تکنیک سئو کلاه سفید است که می تواند به میزان قابل توجهی اعتبار دامنه ی سایت شما را افزایش دهد. دو راه برای وبلاگ نویسی مهمان وجود دارد که گوگل هر دو آنها را بسیار تاثیرگذار می داند:

  • انتشار پست های (حتی کامنتها) مهمان، پست هایی که مرتبط به محتوای وب سایت شما باشند. در واقع ترغیب کاربر به نوشتن در سایتتان یکی از مهم ترین کارهاست، زیرا به دیده شدن وب سایت شما کمک می کند و همچنین برای وب سایت شما اعتبار ایجاد خواهد کرد.
  • انتشار پست و لینک دادن به سایت شما در هر وب سایتی غیر از وب سایت خودتان باشد. این روش ممکن است خطرناک باشد، زیرا اگر پست های مهمان اسپم شناخته شده باشند، گوگل می‌تواند وبلاگ‌های شما را به عنوان «link schemes» شناسایی کند. link schemes در واقع به معنای آن است که شما گوگل را فریب داده اید که PageRank آن صفحه را به سایت خودتان منتقل کنید.

ساختار وب سایت خود را به درستی بچینید

اگر به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اید و فقط چند صفحه دارد، ساختار وب سایت نقش مهمی ایفا نمی کند. با این حال، همانطور که وب سایت شما رشد می کند، داشتن یک ساختار منظم و قوی وب سایت بسیار اهمیت پیدا میکند. یک ساختار یکپارچه و منظم وب سایت می تواند به طور قابل توجهی به جریان پیوند از یک صفحه وب به صفحه دیگر کمک کند. این باعث بهبود رتبه بندی تمام صفحات وب شما می شود.

مطمئن شوید که وب سایت شما به درستی در موبایل نمایش داده میشود

از زمانی که گوگل در سال 2020 اعلام کرد که سرچ موبایل را نیز ایندکس می کند. موبایل فرندلی بودن یا به اصطلاح ریسپانسیو بودن وب سایت بسیار مهم شده است. برای ارزیابی اینکه آیا گوگل وب‌سایت شما را برای کاربران تلفن همراه «موبایل فرندلی» می‌داند یا خیر، از ابزارهایی مانند “Mobile-Friendly Test” استفاده کنید.

از کدهای اسکیما استفاده کنید

کدهای اسکیما در واقع تعداد زیادی تگ HTML است که می تواند به هر صفحه وب اضافه شود. این تگ‌ها وظیفه ایجاد یک توصیف یا تعریف از صفحات وب را دارند که در صفحات جستجو به شکل اسنیپت ها ظاهر می‌شوند. این اسنیپت ها نتایج جستجوی شما را بهینه می‌کنند و به موتورهای جستجو و کاربر می فهمانند که موضوع صفحه ی شما چیست؟! به عنوان مثال می توانید اسکیمای پرسش و پاسخ درباره ی آن مقاله را به نمایش بگذارید، تا کاربر به راحتی در صفحات جستجوی گوگل آن را ببیند و در صورت تمایل روی سایت شما کلیک کند.

رضایت کاربر

برآورده کردن نیازهای کاربر اولویت اصلی موتورهای جستجو است. بسیار مهم است که گوگل ابزار سنجش میزان رضایت کاربر خود، یعنی RankBrain را در اختیار داشته باشد که می تواند میزان رضایت یا عدم رضایت کاربران از نتایج را اندازه گیری کند.

اگر محتوای شما چیزی را ارائه می دهد که کاربر به دنبال آن است، گوگل صفحه شما را بالاتر می برد. به همین دلیل است که محتوای با کیفیت در تکنیک های سئو کلاه سفید در اولویت قرار دارد. شناخت مخاطبان و بهینه سازی محتوای خود با کلمات کلیدی مطابق با نیاز مخاطب، یکی از تکنیک های مهم برای کسب رضایت بیشتر کاربر است. در کنار این موارد استفاده از ویدئوها، تصاویر و محتوا با خوانایی بالا، راه های دیگری است.

رفع خطاها

در این مواقع سرچ کنسول گوگل دوست شما است. با استفاده از این ابزار می توانید مشکلات و خطاهای فنی سئوی سایت خود را پیدا کنید و سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید. «Index Coverage Report » در سرچ کنسول به شما می‌گوید که آیا گوگل در یافتن صفحات شما دچار خطا میشود یا خیر، و یک گزارش کاملی را ارائه می دهد.

مزایای سئو کلاه سفید

مزایای سئو کلاه سفید

مقرون به صرفه است

روش های سئو کلاه سفید، در دراز مدت، بسیار مقرون به صرفه تر از سئو کلاه سیاه هستند. برای مثال، نیازی به جبران کردن جریمه های گوگل نیست. در حالی که در سئو کلاه سیاه، کارهای دستی زیادی در سئو کلاه سیاه وجود دارد که اگر آنها را انجام ندهیم گوگل ما را از پنالتی در نخواهد آورد، مانند حذف لینک های اسپم از وبلاگ ها یا انجمن ها.

وب سایتی ایمن خواهیم داشت

وب سایت هایی که از سئو کلاه سفید استفاده می کنند نسبت به وب سایت هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند در برابر جریمه های گوگل بسیار ایمن تر هستند.

جایگاه ثابت در نتایج جستجو

رتبه‌ ‌هایی که از طریق روش‌های سئو کلاه سفید به دست می‌آیند، نسبت به رتبه‌هایی که از طریق روش‌های غیرمنصفانه به دست می‌آیند، به احتمال زیاد در بلندمدت ثابت می‌مانند و جایگاهمان را از دست نخواهیم داد.

نتیجه

قبل از ساخت یک وب سایت شناخت و استفاده از روش های سئو کلاه سفید ضروری است. این تنها راه برای باقی ماندن در کنار رقیبان و بازار است، هر شرکتی در تلاش است تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. شرکت ها همچنین باید از روش های سئو تکنیکال مانند پیدا کردن لینک های خراب و افزایش سرعت سایت، استفاده کنند زیرا کاربران وقت کافی برای لود شدن سایت سنگین شما را ندارند و سریعا سایت شما را ترک خواهند کرد.

مطالب مرتبط:

روش های جلوگیری از جریمه شدن سایت

چک لیست سئو 2022

روش های افزایش دامین آتوریتی سایت

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا