ایجاد معیارهای موثر برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

ایجاد معیارهای موثر برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ - سئو طلوع

ارائه‌ی استراتژی ای که به طور موثر اندازه گیری نشده باشد، می تواند سردرگمی یا عدم شفافیت ایجاد کند. که بازگشت از آن غیر ممکن است. به عبارت دیگر، اگر استراتژی شما به مرحله‌ی اجرا درآید، اما نتوانید اثبات کنید که نتیجه ای به همراه دارد، می تواند به سرعت بازخورد منفی از طرف ذی نفعان داخلی دریافت کند. و حتی توسط تصمیم گیرندگان شما لغو شود.

اگر اهداف شما به طور کامل آشکار قابل تحقیق نباشند، شما یا شاید مهم تر از آن ذی نفعان شما چگونه می توانند بفهمند که استراتژی شما موفق بوده است؟. همه چیز قبل از این نقطه بدون اطمینان از اینکه تجزیه و تحلیل شما بدرستی اجرا شده است.  و تا حد ممکن اثبات شده است کاملا بی معنی می شود.

بازاریابان دیجیتال خوش شانس هستند (و ممکن است برخی بگویند بدشانس). که ابزارها و داده های بی پایانی در اختیار دارند تا شفافیت کامل را فراهم کنند. بنابراین چالش ها در اینجا محدودیت های فناوری یا دید نیستند. بلکه در اجرای استراتژیک و گزارش های داده های تولید شده هستند. درک چگونی بهترین استفاده‌ی بهینه از این داده ها و چگونگی قرار دادن اطلاعات مختلف در کنار هم برای ایجاد بینش های محکم، به همان اندازه‌ی علم، یک هنر است.

قابلیت اطمینان تصمیمات مبتنی بر داده

داده های زیادی در دسترس ما است و همان طور که در بالا ذکر شد، این می تواند یک دارایی واقعی برای تصمیم گیری ما باشد. اگرچه استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد. دو چالش اصلی وجود دارد که باید از آن ها آگاه بود: عامل انسانی و ترازبندی داده ها.

عامل انسانی

داده به خودی خود بی ارزش است. یک مجموعه اطلاعات ساده بدون اینکه اقدامی در مورد آن انجام می شود به هیچ نتیجه ای نمی رسد. خواه این عمل از طریق تعامل مستقیم انسان باشد خواه از طریق یک الگوریتم یا فرمول ساخته شده توسط انسان، تعامل انسانی لازم است تا داده ها را به چیزی عملی تبدیل کند. این فرصتی برای خطا ایجاد می کند. تعامل انسانی حتی عمیق تر است وقتی که در نظر بگیریم تعامل انسانی برای تنظیم مجوعه‌ی داده ها در وهله‌ی اول ضروری است.

نه تنها تفسیر ما از داده ها می تواند اشتباه باشد بلکه خود داده ها ممکن است اشتباه باشند. به عنوان مثال، اگر به پیاده سازی یک ابزار تجزیه و تحلیل کاملا استاندارد و ساده مانند گوگل آنالیتیکس نگاهی شود، چهار مرحله‌ی اصلی مشاهده می شود که در آن انسان ها نقشی اساسی دارند:

 • شخصی که در گوگل کار می کند محصول را طراحی می کند.
 • شخصی گوگل آنالیتیکس را در وب سایت خود نصب می کند.
 • شخصی تنظیمات برگزیده و گزارشات را در گوگل آنالیتیکس تنطیم می کند.
 • شخصی از آن گزارشات برای تصمیم گیری استفاده می کند.

بنابراین ممکن است محصول عالی باشد، اما تنظیمات ممکن است اشتباه باشد. تنظیم ممکن است کاملا کاربردی باشد. اما تفسیر گزارشات ممکن است اشتباه باشد یا تنظیم و تفسیر ممکن است درست باشد. اما ممکن است اشکالی در برنامه وجود داشته باشد.

ترازبندی داده ها

تعداد کمی از کسب و کارها برای تصمیم گیری به یک مجموعه‌ی داده اعتماد می کنند. به ندرت ممکن است که یک سازمان بتواند داده های مالی، فروش، تعداد کارکنان، هزینه های بازاریابی، هزینه های ثابت، سرمایه گذاری ها و تعداد زیادی از مجموعه داده‌ دیگری را با هم در یک سیستم بررسی کند. این یک مسله فناوری نیست؛ بلکه بیشتر موضوع محرمانه بودن و راحتی است. مدیریت فعالیت جستجوی پولی شما در همان سیستمی که به آژانس خلاق خود پرداخت کرده و حقوق کارمندان خود را مدیریت کنید، چندان منطقی نیست. بنابراین، احتمال بسیار زیاد وجود دارد که سیستم های شما همیشه سازگار نباشند. حتی در زمان استفاده از دو سیستم بسیار مشابه، گاهی اوقات از سیستم های تولید شده توسط شرکتی یکسان، در اعداد اختلافاتی وجو دارد. این می تواند به دلیل تعریف یک اصطلاح رخ دهد.

تجزیه و تحلیل چیست؟

تجزیه و تحلیل،ابزارهای گزارش گیری است که به کاربر اجازه می دهد آمار اصلی مربوط به عملکرد سایت خود را مشاده کند. این آمار از سال 2005 به شکل قابل توجهی گسترش یافته است. و اکنون شامل برخی از مجموعه های داده پیشرفته مانند زمان واقعی، اطلاعات جمعیتی، رسانه های اجتماعی، تخصیص، داده های چند کاناله و چند دستگاهی است. دو شکل تجزیه و تحلیل وجود دارد: مبتنی بر سرور (Sarver-based) که در آن لاگ فایل های سرور وب خوانده می شوند. و مبتنی بر تگ (Tag-based) که در آن کد تگینگ به صحفحات سایت اضافه می شود تا امکان جمع آوری داده ها فراهم شود.

تجزیه و تحلیل مبتنی بر سرور

این آغاز تجزیه و تحلیل بود بنابراین قبل از خدمات مبتنی بر تگ وارد شد. تجزیه و تحلیل مبتنی بر سرور داده ها را از فایل های لاگ ذخیره شده در سرور جمع آوری می کند و بنابراین تصویری از فعالیت در سایت را نشان می دهد. چالش هایی با این روش از زمان ورود آن در اوایل دهه‌ی 1990 بوجود آمده است. اول، این فقط Hit ها را اندازه گیری می کند که همان طور که در بالا ذکر شد، تصویر واقعی از بازدیدکنندگان را نشان نمی دهد. وقتی نمایش و بازید از صفحه اضافه شد، به این موضوع اشاره شد. اسپایدرها یا ربات های جستجو (روش های مورد استفاده‌ی موتورهای جستجو برای پیمایش اینترنت و فهرست بندی وب سایت ها) و چالش های دیگر مانند حافظه‌ی پنهان، تجزیه و تحلیل مبتنی بر سرور را برای شناسایی انسان دشوار کرد. این بدان معناست که شما ممکن است بازیدهای ذخیره شده را مشاهده نکرده بلکه برخی از بازدیدهای اسپایدر را مشاهده کنید.

تجزیه و تحلیل مبتنی بر تگ

در اواسط دهه‌ی 1990 وارد شد که در پایین بسیاری از صفحات، شمارنده های بازید سبز روشن مشاهده می شد. هنوز هم می توانید آن ها را بصورت نقطه چین در نقاط مختلف گوشه و کنار اینترنت پیدا کنید. بیشتر این ها تا سال 2000 ناپدید شده بودند، یا چنین به نظر می رسید. به جای اینکه تصویر کاملا ناپدید شود، یک پیکسل نامرئی کوچک جایگزین آن شد که نگام ارسال به نرم افزار تجزیه و تحلیل، قادر به ثبت اطلاعات مربوط به فعالیت در صفحه و رفتار کاربر بود. این روش همچنان درحال تکامل است و پیکسل با کد جایگزین شده است. اما اکنون به عنوان رایج ترین روش تجزیه و تحلیل وب استفاده می شود. زیرا قادر است بعضی از چالش ها را پشت سر بگذارد که تجزیه و تحلیل مبتنی بر سرور با آن روبرو شده است. با این حال، فاقد برخی از راه حل هایی است که تجزیه و تحلیل مبتنی بر سرور می تواند ارائه دهد.

ابزار و فناوری

ابزارهای زیادی برای ردیابی داده های دیجیتالی شما در دسترس هستند و می توانند به چندین قسمت تقسیم شود. در اینجا به 3 مورد از رایج ترین آن ها خواهیم پرداخت:

 • تجزیه و تحلیل وب
 • تجزیه و تحلیل اجتماعی
 • تجزیه و تحلیل سئو

تجزیه و تحلیل وب

تجزیه و تحلیل وب - سئو طلوع

تجزیه و تحلیل وب ابزاری است که تمام داده های کلیدی عملکرد وب سایت ما را جمع آوری و گزارش می کند. ابزارهای زیادی با پیشنهادهای بسیار قوی در دسترس است و مهم است که هنگام انتخاب ابزاری که با آن به جلو حرکت می کنید، نیازهای خود را در نظر بگیرید.

داده های استانداردی که باید انتظار داشته باشید از ابزار تجزیه و تحلیل وب خود به دست آورید شامل موارد زیر است:

 • نمایش صفحه (Page views)، بازدید (Visits)، بازیدکنند های منحصر به فرد، نرخ پرش (Bounce rate)، مدت زمان جلسه (Session duration).
 • بازدید کنندگان جدید در مقابل بازیدکنندگان بازگشتی: کاربرانی که قبلا از سایت بازید کرده اند یا خیر.
 • زبان و موقعیت مکانی: برای اهداف جغرافیایی مفید است.
 • جمعیت شناسی: داده های مربوط به اطلاعات سطح بالای کاربر، مانند سن.
 • نوع دستگاه، ساخت و مدل آن: داده های فنی در مورد سخت افزار دستگاه شما.
 • مرورگر، وضوح صفحه‌ی نمایش و سیستم عامل: داده های فنی نرم افزار دستگاه شما.
 • منبع ترافیک: افراد از کدام صفحات آمده اند.
 • تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی: مروری بر کلمات کلیدی مورد استفاده برای دسترسی به سایت شما.
 • نرخ دستیابی به هدف (Goal conversion rate): درصد دفعات تحقیق هدف تعریف شده برای کسب و کار.
 • ردیابی تجارت الکترونیکی: داده های مروبط به رفتار کاربر در فروشگاه آنلاین شما.
 • نرخ تبدیل قیف فروش: درصدی از خریداران که ابتدا تا انتهای سفر خرید شما را با موفقیت طی می کنند.

بازیگران اصلی تحلیل وب

در سراسر این بخش، چند گزینه برای هر سرویس بررسی می شود. لازم به ذکر است که هیچ یک از این ها توصیه نبوده و لیست ها جامع نیستند. بنابراین مهم است که در مورد گزینه های خود به طور کامل تحقیق کرده تا بهترین گزینه را برای استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود پیدا کنید. تعداد زیادی راه حل برای نیازهای تجزیه و تحلیل وب شما وجود دارد. این ها شامل پیشنهادی از GoSquared، Kissmetcics، Webtrends، Adobe، Google و ComScore در میان بسیاری دیگر است.هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در ادامه نگاهی اجمالی به آن ها خواهیم پرداخت.

 • پیشنهاد فریمیوم گوگل آنالیتیکس به صورت استاندارد گوگل (اغلب معروف به GA)، اکنون به سراخ محصول پیشرفته خود رفته است. که با عنوان Universal Analytics شناخته می شود. این ابزار تمام معیارهای اصلی را که در بالا انتشار دارید به علاوه‌ی موارد بسیار بیشتر ارائه می دهد. گوگل همچنین محصول پولی خود را که به Premium Analytics معروف است، عرضه می کند که مقدار زیادی سفارشی سازی و مقیاس بیشتری را ارائه می دهد. گوگل آنالتیکس پرکاربردترین ابزار تجزیه و تحلیل وب در بازار است.
 • Adobe Analytics که قبلا به عنوان Site Catalyst شناخته می شد، ابزاری پیشرفته برای تجزیه و تحلیل وب با مجموعه ای بسیار گسترده از داده است که توسط بسیاری از برندهای تجارت الکترونیکی برجسته مورد استفاده قرار می گیرد. و بخشی از Adobe Cloud Marketing است، که قدرت زیادی را هنگام تلفیق تعدای از ابزارها با یکدیگر ارائه می دهد.
 • Webtrends، یکی دیگر از بازیگران تثبیت شده است که مرور خوبی از معیارهای اصلی را می خواهید اندازه بگیرید ارائه می دهد.
 • Kissmetrix، کمتر از برخی از بازیگران اصلی شناخته شده است. اما هنگام نظارت بر مسیرهای قیف و تبدیل ها، پیشنهاد خوبی دارد. به همین دلیل ممکن است ارزش بررسی پیشنهادی آن ها را برای سایت های تجارت الکترونیکی داشته باشد.
 • GoSquared، ابزاری است که دارای یک پیشنهاد قوی در زمان واقعی است. زمان واقعی به خودی خود مختص GoSquared نیست. اما بررسی پیشنهاد آن ها در این زمینه بسیار قوی است.

چرا تجزیه و تحلیل وب مهم است؟

تجزیه و تحلیل وب برای هر استراتژی دیجیتالی حیاتی است. این ابزار مهم استراتژی شما است، هرچه که استراتژی شما باشد. اگر به تجارت الکترونیکی با حجم بالا متمرکز شده اید، استفاده از تجزیه و تحلیل زمان واقعی، اطلاعات جمعیتی بازدیدکنندگان و قیف های تبدیل همه بسیار مهم هستند تا بتوانند سریع واکنس نشان داده، تجربه‌ی خود را برای تبدیل بهینه شخصی سازی کرده و فرآیند فروش خود را نزدیک تحت نظر داشته باشید. اگر هزینه های زیادی برای تبلیغات دیجیتال خرج می کنید، درک مسیرهای تبدیل، منابع تخصیص و ترافیک شما برای بهبود UX شما بسیار مهم است تا بفهمید کدام کانال دیجیتال در تبدیل کمک کرده و کدامیک مستقیما ترافیک را تامین می کند. اگر سایتی مبتنی بر محتوا دارید، درک اینکه چه محتوایی محبوب است و چه کسی چه چیزی را روی چه دستگاهی مطالعه کرده است ضروری است. همه این ها به تجزیه و تحلیل وب نیاز داد. بدون تجزیه و تحلیل وب، نسبت به فعالیت در سایت خود چشم بسته هستید. و بدون داده ها نمی توانید تصمیمات لازم را بگیرید تا بتوانید استراتژی خود را موفق کنید.

تجزیه و تحلیل اجتماعی

تجزیه و تحلیل اجتماعی - سئو طلوع

تجزیه و تحلیل اجتماعی به ابزاری گفته می شود که برای نظارت بر اثربخشی رسانه های اجتماعی استفاده می شود. رسانه های اجتماعی خود، همان طور که قبلا بررسی شد، یک کانال نسبتا جوان است. بنابراین ابزارهای مورد استفاده در حال پیشرفت هستند. با این وجود، برخی از معیارهای کاملا واضح وجود دارد که باید بررسی شوند تا تاصیر استراتژی اجتماعی شما مشخص شود. برای موفقیت در بازاریابی با رسانه های اجتماعی، این مقاله را مطاله کنید.

دو حوزه‌ی مجزا از از رسانه های اجتماعی قابل اندازه گیری هستند و آن ها محتوا و تبلیغ هستند. کسب و کار شما ممکن است در یکی از این ها یا هر دو فعالیت کند. استفاده از رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوای جذاب هدف بسیاری از کسب و کارها است. هدفی است که می تواند از نزدیک تحت نظارت قرار گیرد تا یاد بگیرید چگونه برنامه های محتوای آینده را بهبود ببخشید. استفاده از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ محصولات و خدمات خود به مخاطبان کاملا هدفمند و درگیر نیز روشی برای استفاده از کانال است. اما معیارهای بسیار متفاوتی را شامل می شود.

هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان کانالی برای تبلیغ، معیارها ممکن است بسیار متفاوت باشند. اگر می خواهید ردپای اجتماعی خود را بهبود ببخشید، ممکن است بیشتر به معیارهای پوچ نگاه کنید. یعنی مواردی که درواقع نشان دهنده موفقیت یک سازمان در رسانه های اجتماعی نیستند. اما نظر بیننده‌ی معمولی چشمگیر به نظر می رسند. این ها شامل فالوورها و رتبه اجتماعی است. اگر به دنبال استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای جذب مشتری هستید، می خواهید کلیک ها، بازدیدها و تبدیل ها را نیز در آن قرار دهید.

سرانجام، ممکن است بخواهید معیارهای گستردگی را که خارج از کنترل شما هستند اندازه گیری کنید. این جایی که ابزارهای گوش دادن اجتماعی به بخش اصلی از سبد تجزیه و تحلیل شما تبدیل می شوند. درک اینکه چه  مکالماتی پیرامون برند یا محصولات شما در حال انجام است، سهم صدای شما، تاثیر افرادی که درباره‌ی آن بحث می کنند و احساسات کاربران نسبت به مکالمات خاص یا برند شما به طور کلی.

معیارهای اصلی اجتماعی

 • نرخ مشاهده (Reach): کل کاربرانی که برند شما را منشن (Mention)، به علاوه‌ی فالوورهای آن ها.
 • تعامل (Engagement): افرادی که در مورد محتوای شما اقدامی انجام می دهند.
 • میانگین نرخ تعامل (Average engagement rate): میانگین نرخ افرادی که اقدام کرده اند در مقابل افرادی که محتوای شما را مشاهده می کنند.
 • ایمپرشن (Impressions): تعداد دفععات مشاهده‌ی محتوای شما.
 • بازدیدها (Visits): تعداد دفعات مراجعه‌ی افراد به سایت / صفحه‌ی شما.
 • نرخ پرش (Bounce rate): افرادی که وارد صفحه شده و سپس بدون بازید از صفحه‌ی دیگری خارج می شوند.
 • نرخ کلیک (Click-through rate): درصد افرادی که محتوای شما را دیده و به مکان نهایی کلیک می کنند.
 • نرخ تبدیل (Conversion rate): درصد افرادی که خرید می کنند در مقابل کسانی که به سایت شما رسیده اند یا سفر خرید را شروع کرده اند.
 • فروش (Sales): تعداد کل فروش
 • نرخ پاسخ (Response rate): درصد افرادی که به نوعی به محتوای شما پاسخ داده اند.
 • منشن (Mentions): تعداد دفعاتی که برند شما ذکر شده است.
 • فالوورها (Followers): تعداد فالوورهای شما در هر یا همه‎‌ی شبکه ها.
 • هیاهو در بازار (Buzz): ترکیبی از تعدادی از عوامل که نشان می دهد در حال حاضر چقدر محبوبیت دارید.
 • سهم صدا (Share of voice): تعداد مکالمات درباره‌ی شما در مقابل رقبای شما.
 • احساسات (Sentiment): مرور انواع پیام مربوط به شما برای احساسات مثبت و منفی

بازیگران اصلی اجتماعی

همانطور که در بالا ذکر شد، عرصه‌ی معیارهای اجتماعی دائما در حال تغییر و تکامل است. بنابراین ابزارهای قدرتمند جدید تقریبا هر روز به لیست گزینه ها اضافه می شوند. با این حال، برخی به عنوان بازیگران قدرتمندی در این زمینه تثبیت شده اند. بنابراین لازم است به طور خلاصه به این موارد بپردازیم:

 • Facebook Insights: ابزار تجزیه و تحلیل بومی فیس بوک برای ردیابی فعالیت در صفحه شما است. اگر گزارش رسانه های اجتماعی مورد نیاز اصلی استراتژی دیجیتال با بودجه شما نیست، وقتی می توانید اطلاعات زیادی از تجزیه و تحلیل های پیش فرض فیس بوک به دست آورید، برای ابزار هزینه نکنید. ابزار تجزیه و تحلیل بومی فیس بوک شامل اطلاعات جمعیتی مخاطبان، نرخ تعامل، تعداد لایک ها، تعداد افرادی که تبلیغات شما حداقل یک بار دیده اند، اعلام حضور و همچنین نشانه ای از افرادی است که درباره‌ی صفحه شما صحبت می کنند.
 • Twitter Analytics: یک ابزار بومی ساده اما موثر برای اندازه گیری موفقیت در تویتر است. شما اطلاعات مربوط به هر یک از توییت های خود از جمله ایمپرشن ها، تعاملات، کلیک روی لینک ها، ریتوییت ها، فیوریت ها، و پاسخ ها را دریافت می کنید. شما همچنین یک نرخ تبدیل تعامل متوسط دریافت می کنید که برای نظارت بر کیفیت مداوم محتوا مفید است.
 • Brandwatch: یک شرکت نظارت بر رسانه های اجتماعی است که به طور گسترده در فناوری اختصاصی خود ارائه می دهد که از 43 زبان پشتیبانی می کند. داده های موجود شامل تاریخی، متا، موقعیت مکانی، تاثیرگذاری و احساسات است. رابط کاربری ساده است و می تواند سفارشی شود. به طور کلی، Brandwatch یک گزینه‌ی قوی برای گوش دادن به شبکه های اجتماعی است.
 • Radian 6: بخشی از بازاریابی Saleforce است و ابزاری قدرتمند برای نظارت و مدیریت پست های اجتماعی از نظر اینفلوئنسرها و مشتریان معترض است. مانند Brandwatch، دامنه‌ی گسترده ای از داده ها و پشتیبانی قوی وجود دارد. Radian 6 همچنین به شما کمک می کند تا علائم خرید را کشف کنید و با استفاده از این نوع ابزارها، می توانید یاد بگیرید که به طور فعالانه در مکالمات شرکت کنید، حتی اگر برند شما گزینه‌ی ارجح نباشد. همچنین با محصولات گسترده‌ی ابر بازاریابی Salesforce ادغام می شود و اگر مثلا از Exact Target برای ایمیل های خود یا Salesforce به عنوان سیستم CRM استفاده می کنید، قابل تامل است.

ابزارهای اجتماعی بیشتری وجود دارند که طیف وسیعی از تجزیه و تحلیل را ارائه می دهند. و شما باید تحقیقات کاملی در مورد آن ها انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که داده های لازم برای اندازه گیری موفقیت را در اختیار شما قرار می دهند.

تجزیه و تحلیل اجتماعی در استراتژی شما

اولین نکته ای که باید در اینجا بدانید این است که تجزیه و تحلیل اجتماعی مهم است. خواه تبلیغات رسانه های اجتماعی خواه یک طرح محتوایی را اجرا می کنید. حتی اگر برای کسب و کار شما مناسب نباشد که رسانه های اجتماعی را در مخلوط کانال قرار دهد، بازهم احتمال اینکه برند شما در آنجا ذکر شود یا مورد بحث قرار گیرد، بسیار زیاد است. این اگر شما یک برند B2C باشید بیش از B2B به طور قابل توجهی محتمل تر است.

بسیاری از کسب و کارها همچنین معیارهای پوچ را که در بالا ذکر شد، اندازه گیری می کنند. این ها شامل فالوورها و رتبه‌ی اجتماعی است. هنگام استفاده از این معیارها برای تصمیم گیری یا به عنوان معیارهای موفقیت، باید محتاط باشید. فالوورها را می توان بدون استفاده از ابزاز تجزیه و تحلیل ردیابی کرد. درحالی که رتبه‌ی اجتماعی از طریق ابزاری مانند Klout ردیابی می شود. احتیاط در این واقعیت نهفته است که این معیارها نشان نمی دهند که محتوای شما جذاب است. اینکه افراد از محتوای شما تبدیل می شوند. اینکه شما به مخاطب مناسب رسبده اید یا فالوورهای واقعی دارید.

تجزیه و تحلیل سئو

تجزیه و تحلیل سئو - سئو طلوع

تجزیه و تحلیل سئو، روشی برای ردیابی علائمی است که عملکرد کلی جستجوی ارگانیک شما را دیکته می کند. بدون استفاده از ابزارهای خاص برای این منظور، نسبت به دستاوردها یا ریسک های خود در این فضا نابینا خواهید بود. این منطقه به علت ماهیت نسبتا پنهانی کانال، اغلب نادیده گرفته می شود یا سوتفاهم می شود. مدت هاست که موتورهای جستجو روش های خود را از دید عموم پنهان کرده اند و حتی معیارهای سئو از ابزارهای تجزیه و تحلیل کلا حذف کرده اند. به عنوان مثال، گوگل آنالیتیکس به تدریج درصد نتایج کلمات کلیدی not provided (ارائه نشده است) را در معیارهای جستجوی ارگانیک خود به حدی افزایش داده است که مشاهده‌ی این داده ها تقریبا هیچ چیز به دست نمی آید.

همچنین با جستجوی سایت خود در گوگل ممکن است رتبه ای را برگرداند. اما این فقط رتبه ای برای یک عبارت در یک روز بوده و قابل تغییر است. این نتیجه ممکن است تحت تاثیر رفتار قبلی شما از طریق یک کوکی نیز باشد. بنابراین ابزارهای خاص سئو سایت مورد نیاز است و این ها می توانند علائم سئو را گزارش دهند. زمانی که این ها ترکیب می شوند، دیدی قدرتمند از عملکرد کلی سئو وم ناطقی که باید برای بهبود عملکرد تمرکز کنید، ارائه می دهند.

معیارهای سئو که می توانند نظارت شوند

 • لینک های ورودی یا (بک لینک ها) و کیفیت لینک
 • قابلیت جستجو
 • خطاهای خزیدن
 • سرعت سایت
 • لینک های خراب
 • ردیابی رتبه
 • بک لینک های رقیب
 • نظارت بر برند

بازیگران اصلی سئو

همه‌ی سازمان ها باید از این بازگیران اصلی تحقیق کنند. زیرا آن ها مجموعه‌ی داده های مهمی را برای تصمیم گیری ارائه می دهند:

 • Searchmetrics suite یکی از ابزارهای برتر در تجزیه و تحلیل سئو است و عمق و ارتباط محتوا را اندازه گیری می کند. با افزایش اهمیت محتوا، ابزارهایی که بتوانید تاثیر و بازگشت سرمایه (ROI) محتوای شما را اندازه بگیرند بسیار با ارزش شده اند. مجموعه برای ارزیابی محتوا رقبا فراتر از محتوای شما به نظر می رسد و بنابراین بینشی در مورد چگونگی ایجاد محتوا و صفحات فرود قوی تر برای جذب مشتریان در حال تبدیل ارائه می دهد.
 • MOZ مدت هاست که بازیگر اصلی در زمینه سئو بوده است و اشتراک (Pro) آن طیف وسیعی از ابزارها را ارئه داده است که تقریبا هر معیار مورد نیاز شما را پوشش می دهد. این ابزارها شامل معیارهایی مانند رتبه بندی کلمات کلیدی، تحقیق کلمات کلیدی، قابلیت  مشاهده‎‌ی جستجو، معیارهای لینک، تجزیه و تحلیل رقبا و منشن های برند و همچنین بینش های مفیدی مانند تجزیه و تحلیل کلمات در صفحه، دشواری کلمات کلیدی و حسابرسی سایت است. همچنین می توانید Mozbar را برای اندازه گیری معیارها در زمان واقعی در هر جستجو نصب کنید.
 • CognitiveSEO تجزیه و تحلیل بک لینک، ممیزی محتوا و ردیابی رتبه را ارائه می دهد و بنابراین معیارهای کیفیت لینک، اشتراک رسانه های اجتماعی، لینک های به دست آمده و از دست رفته و تغییرات عملکرد کلمات کلیدی را ارائه می دهد. این ابزارها در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و اگر شما به اندازه‌ی کافی بدشانس باشید که از جریمه‌ی گوگل رنج می برید، بخش مفیدی هستند زیرا این ابزارها بریا یافتن لینک های نامناسب و حتی ارسال مستقیم فایل های رد شده به گوگل به شما کمک می کنند.
 • (WMT) Google Webmaster Tools ابزاری است که برای ارسال و نظارت ساده سئو است. از طریق WMT می توانید فایل های نقشه‌ی سایت XML و robots.txt خود را ارائه دهید تا از دیدگاه شما دید واضحی از سایت شما به گوگل ارائه دهد. شما می توانید سرعت سایت را کنترل کرده و هر موضوعی که گوگل با سایت شما پیدا می کند را به طور مستقیم رصد کنید. این یک ابزار پیچیده نیست اما قسمتی ضروری از تجزیه و تحلیل سئوی شما است.

سئو چگونه در استراتژی شما جای می گیرد؟

سئو، برای اکثریت قریب به اتفاق کسب و کارها، یک کانال کلیدی در استراتژی شما است. اگر وب سایتی داشته باشید، معمولا، اما نه همیشه، می خواهید سایت شما در نتایج جستجو عملکرد خوبی داشته باشد. همان طور که در بالا ذکر شد، سئو به غیر از بازاریاب با تجربه‌ی دیجیتال، می تواند سوتفاهم ایجاد کند، بنابراین ابزارهای تجزیه و تحلیل سئو برای کمک به شما برای بیان داستان خود بسیار مهم هستند. گزارش در مورد تاثیر محتوایی که تولید می کنید و تغییرات طراحی که روی عملکرد شما تاثیر می گذارد برای سرمایه گذاری در این کانال حیاتی است.

همانند تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی – کانال دیگری که غالبا سئو تفاهم شده است – شما باید در مورد معیارهای پوچ محتاط باشید. فریاد از اتاق هیئت مدیره، اغلب ما را در گوگل شماره یک قرار دهید است. اما لزوما هدف این نیست. شماره‌ی یک با چه عباراتی؟ برای چه مدت، و حتی اگر کسب و کار گسترده تر تمایل نداشته باشد یا قادر به تولید محتوا یا پروفایل لینک لازم برای دستیابی به این هدف نباشد، حتی ممکن نیست. استفاده از معیارها و ابزارهای فوق به شما کمک می کند تا نتایج یکی از مقرون ترین به صرفه ترین کانال ها برای ایجاد ترافیک با سایت شما متمرکز شود.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا