الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل به تعدادی از تغییرات الگوریتم و تازه‌سازی داده‌ها از گوگل مربوط می‌شوند. هدف از این تنظیمات شناسایی و حذف وب های اسپم در نتایج جستجو است. گوگل می خواهد کاری کند که کسی نتواند نتایج جستجو را دستکاری کند و اگر کسی مرتکب این کار شد او را از نتایج حذف کند، و عمداً بهینه سازی صفحه هایی را که طبیعی به نظر نمی رسد پنالتی میکند.

اسپم ها و به روز رسانی پنگوئن

گوگل به سایتهای اسپم جریمه های سنگینی میدهد و به آنها به چشم کسی نگاه میکند که سعی در کسب رتبه های اول هستند و احتمال میدهد که با فریب دادن این کار را انجام داده اند. به گفته گوگل، فقط وب سایت هایی که محتوای ارزشمند و کاربر پسند تولید میکنند و ارزشمند هستند باید در رتبه های خوب قرار بگیرند و در نتایج SERP دیده شوند.

در واقع آپدیت های گوگل حاوی «وب اسپم» بود. این به طور کلی به معنای تمام اقدامات و تکنیک هایی است که در زمینه بهینه سازی موتور جستجو برخلاف دستورالعمل های گوگل وبمستر برای دستیابی به رتبه بهتر استفاده می شود. صفحاتی که از چنین اقدامات اسپم، برای بهینه سازی خود استفاده می کنند توسط الگوریتم ها جریمه می شوند به طوری که سایت آنها به طور قابل توجهی در نتایج گوگل افت می کند و یا حتی به طور کامل از SERP ها حذف می شوند.

مت کاتز متخصص و کارشناس سئو میگوید که: ما همیشه به کارآموزان خود پیشنهاد میکنیم که برای بهینه سازی موتورهای جستجو همیشه از سئو کلاه سفید استفاده کنند و انجام دهند (یا اگر توانایی انجام سئو کلاه سفید را ندارند، حتی اصلاً بهینه سازی موتور جستجو را انجام ندهند).

تمرکز اصلی وب اسپم ها مربوط به بک لینک ها و تکرار بیش از حد کلمات کلیدی بود.

اگر که صاحبان سایتها از تکنیک‌هایی مانند ساخت لینک غیرطبیعی، پنهان‌سازی یا تکرار بیش از حد کلمات کلیدی استفاده نمیکرد، از نظر گوگل وب‌سایت‌ها ارزش اینکه رتبه­ی بسیار بالایی را دریافت کنند داشتند. دستورالعمل‌های گوگل سرچ کنسول دقیقاً مواردی را که برای بهینه‌سازی وب‌سایت مجاز نیستند را تعریف می‌کند. نقض قوانین گوگل می تواند منجر به جریمه شدن توسط به الگوریتم های پنگوئن شود. گوگل فاکتورهای دقیقی از اینکه کدامشان منجر به جریمه می شوند را فاش نمی کند. با این حال، “وب سایت هایی که بازنده­ی الگوریتم پنگوئن” هستند بطور کلی نشان می دهد که کدام تخلف منجر به این شده است.

بطور عمده بک لینک ها تحت تأثیر الگوریتم پنگوئن قرار گرفتند

هدف از این به روز رسانی که گوگل انجام داد و الگوریتم پنگوئن را آورد این بود که دستکاری نتایج جستجو را محدود کند. یعنی برای این کار، گوگل الگوریتم کاملا جدیدی را معرفی کرده است که به طور خاص به دنبال بهینه سازی غیر طبیعی صفحه است. دقیقاً مشخص نیست که کدام متغیرها در اینجا استفاده می شوند. بنابراین، صنعت سئو بیشتر در مورد پیشینه و اقداماتی است که روی سایت انجام شده. با این حال، به لطف آنالیز کسانی که بعد از به روز رسانی جریمه شده اند میشود نشانه ها و علائمی را که باعث این اتفاق شده را تا حدودی شناسایی کرد.

1. اگر کسی به سایتتان لینک داده باید موضوع محتوای او مرتبط با موضوعات شما باشد.

صفحه ی لینک دهنده باید از نظر موضوعی به صفحه­ی لینک داده شده مرتبط باشد زیرا اگر اینگونه لینک داده شود و موضوعات مشابه باشد طبیعی تر جلوه میکند و احتمال جریمه شدن شما بسیار پایین می آید.

از سایت هایی لینک سازی انجام دهید که دارای موضوعات مشترکی با آن باشید و لینکهای طبیعی ایجاد کنید. به عنوان مثال، کسی که درباره ی آکواریوم در سایتش نوشته است به خوانندگان خود در مورد ارزان ترین لباس خواب زنانه نمیگوید. بنابراین اگر لینکی در متنی قرار دهید که در مورد چیزی کاملاً متفاوت است و اصلاً در این متن جایش نیست، این نیز قابل توجه است و حتما باید بررسی شود.

2. متنها را با نسبت زیادی کلمه ی کلیدی سختتان لینک دهید.

قبل از الگوریتم پنگوئن، متن‌های لینک بیشتر از کلمات کلیدی سخت که پولساز بودند استفاده میکردند، به دلیل اینکه آنها به سادگی کار می‌کردند و به دلیل لینک‌های کلیدی زیادی که به صفحه داده میشد آن را در نتایج گوگل بالا می‌برد. با این حال، پروفایل لینکی که در آن بیش از 50 درصد لینک‌ها از کلمات کلیدی پولساز تشکیل شده باشد، بسیار غیرطبیعی است، زیرا معمولا کاربران عادی به این روش لینک نمی‌دهد. در عوض، پروفایل لینک باید ترکیبی از اصطلاحات عمومی مانند “اینجا”، “پس”، “اطلاعات بیشتر”، اسم برند و کلمات کلیدی پولساز به عنوان متن لینک ایجاد شده باشد.

3. لینک های خریداری شده ­ی بی کیفیت

درست است که گوگل به ما توصیه میکند که لینک سازی انجام دهیم، اما خرید لینک های بی کیفیت احتمالاً بزرگترین نقض دستورالعمل های گوگل است. علاوه بر آن ، برخی از وب سایتها فقط به این دلیل لینک می دهند که پولی دریافت کنند و هیچگونه تعهد  وجدانی کاری ندارند. در این زمینه، الگوریتم پنگوئن کل شبکه‌های لینکی را که در آن لینک‌ها از طریق پلتفرم‌ها فروخته می‌شد، جریمه کرد. با این حال، گوگل اکنون نه تنها از این الگوریتم برای ردیابی لینک های خریداری شده استفاده می کند، بلکه اقدامات دستی را نیز اعمال می کند. علاوه بر این، جریمه ها نه تنها بر صفحات دارای بک لینک غیرطبیعی بلکه بر صفحات لینک دهنده نیز تاثیر می گذارد.

4. رشد غیر طبیعی لینک

اگر تعداد لینک ها به طور ناگهانی افزایش یابد، در حالی که قبل از آن هر از چند گاهی فقط یک لینک جدید اضافه می شد، این نیز مشکوک به نظر می رسد و گوگل احتمال میدهد که این لینک ها غیرطبیعی باشند. اگر اقداماتی انجام داده اید که می تواند منجر به افزایش ناگهانی لینک ها شوند، بسیار دقت داشته باشید زیرا این نیز به چشم گوگل امکان دارد به عنوان نقض قوانین شناخته شود.

5. بک لینک با کیفیت پایین

لینکهایی که از صفحات با آتوریتی پایین باشد و تنها هدفشان لینک دادن هستند و بنابراین ارزش دیگری ندارند، این بک لینکها بد در نظر گرفته می‌شوند. برای مثال میتوان به مزارع لینک ها، کاتالوگ های وب، و فهرست های مقاله اشاره کرد. اگر لینکی از کاتالوگ وب یا دایرکتوری های مشابه باشد، اساساً برای پروفایل لینک مضر نیست، اما پروفایل ممکن است تا حد زیادی از آن تشکیل نشده باشد. علاوه بر آن ، اینها از توع توصیه ها نیستند ، بلکه فقط به عنوان ورودی شناخته میشوند.

6. استفاده از انکر تکست های اسپم

بسیاری از بهینه سازان موتورهای جستجو برای مدت طولانی تعداد زیادی لینک ایجاد کرده اند که هر کدام با کلمات کلیدی پولساز مرتبط هستند. سایر متون جستجو مانند کلمات کلیدی برند یا غیر کلید واژه ها (به عنوان مثال “اطلاعات بیشتر را می توان در اینجا یافت”) تا حد زیادی در پس زمینه قرار گرفتند یا حتی کاملاً نادیده گرفته شدند. چنین پروفایل‌های لینکی غیرطبیعی با بیش از 60 درصد از کلمات کلیدی پولساز، نشانه‌ای واضح از معیارهای وب اسپم برای الگوریتم پنگوئن گوگل هستند، زیرا پروفایل‌های لینک طبیعی دارای چنین تراکم کلمات کلیدی پولساز نیستند.

7. لینک های ضعیف

وقتی از بک لینک های ضعیف صحبت میکنیم منظورمان این است که اگر عمدتاً از وب سایت هایی می آیند که خودشان خیلی سایت ارزشمندی نیستند یا اعتبار کمی دارند یا حتی فقط برای ایجاد لینک ساخته شده اند. آنگاه ساخت اینگونه لینک ها مشکوک به نظر می آید و به احتمال زیاد توسط گوگل جریمه خواهید شد. نمونه هایی از این بک لینک ها…

 • لیست های لینک یا مزارع لینک
 • دایرکتوری مقالات و کاتالوگ های وب
 • پورتال های مطبوعاتی نامرتب
 • نظرات وبلاگ
 • لینک هایی که از فوتر داده میشود
 • از وب سایت هایی که قبلا جریمه شده اند
 • از شبکه های لینکی
 • در اینجا وجود چنین لینکهایی اهمیت کمتری دارد. با این حال، اگر آن‌ها در مقایسه با بک لینک‌های با کیفیت خاص بسیار قوی باشند، این نشان دهنده وجود وب‌اسپم برای گوگل است.

توسعه ­ی الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن تاکنون شش به‌روزرسانی انجام داشته است که از این تعداد فقط سه به‌روزرسانی کامل و سه مورد فقط به‌روزرسانی اطلاعات بوده است. در مورد به روز رسانی داده ها، تجزیه و تحلیل با استفاده از یک الگوریتم بدون تغییر انجام می شود. اولین آپدیت در ابتدا Webspam Algorithm Update نام داشت و گوگل چند روز پس از انتشار آن، رسما آن را Penguin Update  نامید.

تاکنون آپدیتها و به‌روزرسانی‌های داده‌های زیر انجام شده است:

 • 24 آوریل 2012 – به روز رسانی پنگوئن 1.0
 • 25 مه 2012 – به روز رسانی پنگوئن 1.1 (رفرش داده ها)
 • 05 اکتبر 2012 – به‌روزرسانی پنگوئن 1.2 (رفرش داده‌ها)
 • 22 مه 2013 – به روز رسانی پنگوئن 2.0
 • 04 اکتبر 2013 – به روز رسانی پنگوئن 2.1 (احتمالاً به روز رسانی داده ها بوده است)
 • 18 اکتبر 2014 – به روز رسانی پنگوئن 3.0

اولین به روز رسانی پنگوئن در آوریل 2012 بیشترین تأثیرات را در مقایسه با سایر به روز رسانی ها و تازه سازی ها نشان داد. حدود سه درصد از صفحات انگلیسی زبان تحت تأثیر قرار گرفتند. تأثیرات اصلی فقط در به روز رسانی 2.0 قابل توجه بود که به گفته گوگل یک «نسل فیلتر پنگوئن» کاملاً جدید بود.

تشخیص پنالتی الگوریتم پنگوئن

این عمل، که یک وب سایت توسط الگوریتم های پنگوئن جریمه شده است را می توان گفت که کار غیرممکنی است احتمال تشخیص این امر تقریبا صفر درصد است. زیرا الگوریتم های مورد استفاده، ناشناخته هستند.

اگر چه تغییرات ناگهانی در ایندکس واقعاً به دلیل الگوریتم پنگوئن است و دلایل دیگری ندارد، به عنوان مثال، به دلیل کارهای فنی که همزمان در وب سایت انجام شده است، در طول هفته ها یا ماه ها پس از به روز رسانی قابل مشاهده است. اگر این مقدار پس از کاهش در سطح پایین ثابت بماند، این نشان دهنده ی این است که الگوریتم پنگوئن در آن اثر کرده است. اصلاحات و پیشرفت ها تنها پس از به‌روزرسانی یا به‌روزرسانی بعدی قابل مشاهده هستند و بر وب سایت اثر میکنند، البته فقط در صورتی که اقدامات لازم را انجام داده باشید.

بعد از پنالتی الگوریتم گوگل چه کاری می توانید انجام دهید؟

کسانی که تحت تأثیر الگوریتم پنگوئن قرار می گیرند باید در درجه اول پروفایل بک لینک خود را تجزیه و تحلیل و بهبود دهند. در این مورد، بهبود عمدتاً به معنای حذف، یعنی حذف لینک ها است. با این حال، در اینجا مهم است که بررسی کنید آیا لینک از نظر دستورالعمل های گوگل واقعا بد است یا خیر، در غیر این صورت، ممکن است لینک های خوب را حذف کنید و لینک های مضر را نگه دارید، که البته از بهبود رتبه جلوگیری می کند. حذف موفقیت آمیز لینک، درست مانند ساخت لینک، به تجربه زیادی نیاز دارد.

علاوه بر این، گوگل ابزار Link Disavow را در اکتبر 2012 راه اندازی کرد که با کمک آن مدیران وب سایت ها حتی می توانند لینک های غیر طبیعی یا اسپم ها را بررسی کرده و ارزش آنها را کم کنند. در عین حال، لینکهای جدید و طبیعی را می توان برای تقویت پروفایل بک لینک تنظیم کرد.

با گذشت زمان، الگوریتم های گوگل خود را به شدت بهبود بخشیدند. در بیشتر مواقع، نیازی به استفاده از ابزار Disavow نخواهید داشت، زیرا گوگل لینک های اسپم را تشخیص می دهد و اثرات آنها را در وب سایت شما خنثی می کند. اما اگر فکر می کنید می توانید به گوگل کمک کنید تا لینکهای اسپم را شناسایی، می توانید از آن استفاده کنید. همچنین، هرگز لینکهایی را که دوست ندارید رد نکنید، نه لینکهای اسپم. ابزار Disavow فقط برای لینکهای اسپم است، نه لینک هایی که دوست ندارید.

اگر مدت کوتاهی پس از انتشار یک به‌روزرسانی جدید پنگوئن، وب‌سایتی جایگاه خود را در نتایج گوگل از دست داد، کسانی که این اتفاق برایشان می افتد باید ابتدا آنچه را که باعث آن شده است را تجزیه و تحلیل و بررسی کنند. اغلب اوقات، خود اپراتورهای سایت از قبل می‌دانند که چه اشتباهاتی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو مرتکب شده‌اند، مثلاً اگر ا پروفایل لینک یک‌طرفه ایجاد کرده باشند یا لینک‌ها را خریداری کرده باشند.

پس به یاد داشته باشید که شما به عنوان سئو کار وظیفه دارید که مدام این لینک ها را چک کنید و بطور دستی لینک های مضر و بی کیفیت را حذف کنید.

مطالب مرتبط:

الگوریتم فلوریدا گوگل چیست؟

روش های جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا