ابزارهای برتر آنالیز بک لینک ها

از مهم ترین الگوریتم های گوگل در سئو خارجی سایت ها، بک لینک ها هستند. بک لینک ها می توانند به پیشرفت سئو سایت و رتبه بندی سایت شما در گوگل کمک کنند.

چه سایت ها یا صفحاتی در وب به شما لینک داده اند؟ یا چه تعداد بک لینک های دریافتی دارید؟ چه کیفیتی دارند ؟ و کدام صفحات بک لینک دریافت کرده اند؟

آیا می توان به صورت پشت سر هم بک لینک ایجاد کرد و توقع پیشرفت داشت؟

اگر می خواهید به پاسخ این سوال ها برسید، در این مقاله به معرفی ابزارهای شناختی بک لینک ها می پردازیم و به انواع سوالات پاسخ داده می شود.

در واقع هر چه یک وب سایت بک لینک های با کیفیت بیشتری دریافت کند، شانس بیشتری برای رسیدن به صفحه اول گوگل خواهد داشت. داشتن یک استراتژی مناسب می تواند برای ساختن بک لینک به سئو سایت شما کمک کند و ترافیک سایت را افزایش دهد.

بنابراین متوجه نقش و اهمیت بسیار زیاد بک لینک ها در سئو سایت خود هستید. بایستی دائما حواستان به بک لینک های خود و رقبا باشید و از کیفیت آن ها اطمینان حاصل کنید. در نتیجه استفاده از ابزارهای تحلیلی بک لینک ها مهم و ضروری است. با معرفی 7 ابزار مهم برای بررسی بک لینک ها، شما علاوه بر تجزیه و تحلیل بک لینک های سایت خود، بلکه می توانید بک لینک رقبا را نیز استخراج کنید و به کیفیت و رتبه سایت خود پی ببرید.

بک لینک چیست؟

در زبان ساده تر، بک لینک به لینکی گفته می شود که یک وب سایت به یک وب سایت دیگر لینک می دهد، منظور از یک بک لینک سازی همان متن، کلمه و یا تصویری است که معمولا با یک رنگ مشخص در وب سایت ها مشخص می شود و کاربر با کلیک بر روی آن ها وارد یک صفحه از وب سایت دیگری می شود.

از مهمترین عواملی که موتورهای جستجو گوگل، جهت محاسبه رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرند؛ همین ” بک لینک ها ” هستند. یک بک لینک از سایت دیگری به وب سایت شما، به نام “لینک های ورودی” نیز شناخته می شوند؛ به نوعی باعث ورود کاربران به سایت شما می شوند.

دریافت یک بک لینک با کیفیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. گوگل این لینک را به عنوان اعتماد از مدیر وب سایت در نظر می گیرد و هر هه تعداد چنین لینک هایی برای یک سایت بیشتر باشد، ارزش آن در گوگل بیشتر می شود. در نظر داشته باشید که ” کیفیت” در این لینک ها حرف اول را می زند. بک لینک های با کیفیت بالا نتایج بهتری را برای کسب و کار شما به ارمغان می آورند و به شما کمک می کند در نتایج جستجو سریع تر رتبه بگیرید.

اهمیت بک لینک ها

بک لینک ها برای کسب و کار شما ضروری هستند زیرا اعتبار صفحه شما را تعیین می کنند. اگر گوگل ببیند که چندین سایت با اعتبار بالا به صفحات شما لینک می دهند، فرض می کند که شما محتوای مرتبطی دارید که ارزش لینک دادن به آن را برای وب سایت های دیگر دارد. اگر ارزش پیوند دادن به آن را داشته باشد، گوگل تشخیص می دهد که ارزش آن را دارد که در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشد تا افراد بیشتری بتوانند آن را پیدا کنند.

بک لینک ها ارتباط صفحه شما را نیز تعیین می کنند. اگر موضوع خاصی را پوشش می‌دهید و سایت‌های معتبر در محتوای خود (در همان موضوع) به صفحه شما لینک می‌دهند، به گوگل می‌گوید که صفحه شما به موضوع مرتبط است. این فرآیند به شما کمک می کند تا برای آن موضوع رتبه بهتری کسب کنید.

بک لینک ها اهمیت غیر قابل انکاری در افزایش و بهبود رتبه بندی سایت دارند. هر چه تعداد بک لینک ها بیشتر باشد، امکان جذب مشتریان جدید نیز بیشتر خواهد شد. استفاده درست از بک لینک ها منجر می شود سئو سایت نیز بهتر عمل کند. در نظر داشته باشید که صرفا ساختن بک لینک ها کافی نیست و باید لینک های خود و رقبا را دائما بررسی کنید.

جدا از جنبه های فنی، بک لینک ها مزایای متعدد دیگری نیز ارائه می دهند:

رتبه بندی

موتورهای جستجوگر گوگل به بک لینک ها اعتماد کرده اند. در نتیجه سایتی که اعتماد بیشتری داشته باشد، از شانس بیشتری برای رتبه گرفتن در گوگل برخوردار می شود.

بک لینک های با کیفیت منجر به افزایش رتبه بک سایت می شود. همچنان دریافت بک لینک های با کیفیت جزو مهمترین الگوریتم های مهم گوگل می باشد.

امکان دیده شدن

گوگل با بررسی صفحات و بررسی لینک های موجود در آن ها به بررسی محتواهای جدید می پردازند. از آن جا که گوگل در موتورهای جستجو به صفحات پر بازدید بسیار اهمیت و رتبه در نظر می گیرد؛ اگر سایت شما بک لینکی از یک سایت پر بازدید دریافت کند، احتمال دیده شدن سایت شما در گوگل افزایش می یابد.

در این مقاله به معرفی ابزارهایی می پردازیم که نه تنها می توانید یک لینک سایت خود را بدست آورید، بلکه بک لینک رقبای خود را نیز پیدا کنید.

7 ابزار برتر آنالیز بک لینک ها

ابزارهای جستجوگر بک لینک به شما کمک می کند؛ متوجه شوید چه کسی به سایت شما لینک می دهد، بنابراین می توانید از آن پیوندها به نفع خود استفاده کنید و با سایت هایی که به صفحه شما پیوند می دهند ارتباط برقرار کنید. بیایید نگاهی به هفت ابزار جستجوگر بک لینک بیندازیم که به شما کمک می‌کند داده‌های مرتبط در مورد وب‌سایت‌هایی که به وب‌سایت شما لینک می‌دهند را ببینید:

Ahrefs

ahref

یکی از بهترین ابزارهای بررسی بک لینک ها Ahrefs می باشد. این ابزار در بین شرکت ها محبوبیت فراوانی کسب کرده است و می تواند داده های فراوانی را به شما در مدیریت و به دست آوردن بک لینک ها ارائه دهد. این ابزار یک نمای کلی از دامنه وب سایت رقبا را به شما می دهد و میتوانید برای دیدن جزئیات بیشتر از بک لینک ها اطلاعات بگیرید.

زمانی که URL سایت را در این ابزار وارد می کنید، تمام پیوندهایی را خواهید داد که به صفحات وب ها اشاره می کنند. برای دسترسی به داده های بیشتر و مشاهده کیفیت بک لینک ها می توانید به صورت رایگان عضو Ahreafs شوید بک لینک سایت خود و رقبا را آنالیز کنید.

این ابزار علاوه بر بررسی لینک های دامنه، بک لینک های دریافتی، تعداد دفعاتی که یک دامنه به سایت شما لینک داده و حتی می توانید تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی را نیز انجام دهد.

این ابزار همچنین به شما امکان می دهد تا پروفایل های بک لینک را نظارت کنید. رشد و کاهش بک لینک های خود و همچنین ترافیکی که از هر صفحه بازدید می کند را مشاهده خواهید کرد. Ahrefs همچنین به شما کمک می کند تا ببینید کدام صفحات بیشترین موفقیت را با ویژگی صفحات پیوند داده شده خود دارند. به طور کلی، Ahrefs داده های با کیفیتی را در بک لینک ها ارائه می دهد. چه بخواهید به بک لینک های خود یا رقبا نگاه کنید، اطلاعات مفید فراوانی دریافت خواهید کرد که به شما کمک می کند استراتژی خود را برای به دست آوردن بک لینک اصلاح کنید.

Moz Link Explorer

moz

ابزار MOZ یک ابزار فوق العاده مهم برای آنالیز بک لینک ها است که هر کسب و کاری می تواند از آن استفاده کند. این ابزار داده های ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهد که به شما کمک می کند بک لینک های بهتری برای کسب و کار خود بسازید.

برای بررسی بک لینک های وب سایت خود و رقبا با Moz Link Explorer،  کافی است یک وب سایت ( دامنه ) را در نوار جستجو وارد کنید و منتظر گزارش کامل MOZ باشید.

MOZ یک ابزار سئو همه کاره می باشد که به شما در بهبود جایگاه سایت تان کمک می کند. از مهمترین امکانات این ابزار می توان به جستجوی لینک ها، جستجوی کلمات کلیدی و بررسی رتبه اشاره کرد.

برخی از ویژگی های ابزار Moz Link Explorer:

 • بررسی رنک سایت خود و رقبا
 • تحقیق و بررسی کلمات کلیدی
 • آنالیز لینک های داخلی سایت
 • بررسی بک لینک های دریافتی رقبا
 • آنالیز بک لینک های سایت خود
 • بررسی صفحاتی که اعتبار بیشتری برای لینک گرفتن دارند.
 • تعیین اسپم اسکور بک لینک ها
 • شناسایی انکرتکست ها در لینک سازی های انجام شده

شناسایی و تحلیل داده های وب سایت ها با ابزار Moz Link Explorer نامحدود هستند. این ابزار ارزشمند به شما کمک می کند تا سایت خود را مدیریت کنید و با تجزیه و تحلیل دقیق تر، بیشترین رتبه را برای سایت خود کسب کنید.

SEMrush

SEMrush

یکی از بهترین پیشنهادها برای بررسی بک لینک، SEMrush می باشد. این ابزار دارای ویژگی های قدرتمندی است که به شما امکان می دهد بک لینک ها را تجزیه و تحلیل کنید. از ویژگی های فوق العاده دیگر این ابزار، به رزورسانی مداوم است.

بررسی رقبا و گرفتن رتبه بیشتر از رقبا، از تحلیل های مهم ابزار SEMrush می باشد. شما می توانید چندین وب سایت رقیب را به طور همزمان بررسی کنید و تمام بک لینک آن ها را مشاهده کنید. این سرویس به صورت رایگان و هم پولی در اختیار کاربران قرار داده شده است.

سرویس SEMrush به کاربران امکان دسترسی به یک پایگاه داده بزرگ از بک لینک ها را می دهد. شما می توانید لینک هایی که در سایت خود و رقبا وجود دارد را از جنبه های مختلف بررسی کنید و کیفیت و اهمیت جایگاه لینک های خود را مشاهده کنید.

با استفاده از این ابزار به Link juice ( مقداری که از یک سایت به سایت دیگر منتقل می شود) پی می برید. بنابراین می توانید ببینید آیا سایت های با رتبه بالاتر به صفحه شما لینک می دهند یا با ارزش رتبه کمتر…

گزارش ها و آمارها نشان داده است تقریبا همه سئوکاران یک اکانت در این ابزار دارند.

Buzzsumo

Buzzsumo

یکی دیگر از ابزارهای آنالیز کننده بک لینک ها، Buzzsumo می باشد.

Buzzsumo طوری طراحی شده که به شما امکان می دهد محتوای خود و محتوای رقبا را بررسی کنید. از مهمترین ویژگی های این ابزار، به شما امکان می دهد هم کلمات کلیدی و هم نام دامنه را بررسی کنید. برای مثال اگر جستجو با کلمات کلیدی را انتخاب کنید، می توانید صفحات با بالاترین رتبه را برای کلمه کلیدی انتخاب شده ببینید و همچنین به لینک هایی که به این صفحات وارد شده، بررسی کنید.

Buzzsumo همچنین به شما امکان می دهد دامنه های مختلف را جستجو کنید و ببینید چه کسی به آن سایت ها لینک می دهد. داشبورد این ابزار بسیار کاربرپسند است، بنابراین می توانید بدون زحمت دامنه های مختلف را جستجو کنید و اطلاعات ارزشمندی را که نیاز دارید به دست آورید. هنگامی که از این ابزار استفاده می کنید، اعلان هایی در مورد پیوندهای جدید نیز دریافت خواهید کرد. به شما این امکان را می دهد که ردیابی کنید چه کسی به کسب و کار شما لینک می دهد و با آن وب سایت ها ارتباط برقرار کنید.

گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول یک ابزار قدرتمند رایگان است که توسط شرکت گوگل به بازار معرفی شده است. این ابزار به شما کمک می کند تا حضور سایت خود را در نتایج جستجو نظارت و حفظ کنید.

برای استفاده از این ابزار، ابتدا سایت و دامنه خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت می کنید و سپس از اطلاعات اصلی سایت خود از قبیل: تعداد ترافیک ورودی سایت + تعداد کلمه های کلیدی با بیشترین و کمترین بازدید + دسترسی به مشکلات سایت و… مطلع خواهید شد.

این ابزار امکانات مختلفی را در اختیار صاحبان بیزینس و مدیران وب سایت ها قرار داده است. وجود امکانات متنوع باعث شده استفاده از این ابزار سرچ کنسول محبوبیت بیشتری پیدا کند. در حال حاضر اغلب سایت ها از این ابزار برای بهبود وضعیت خود استفاده می کنند.

ابزار Google Search Console همچنین به شما امکان می دهد تا داده های ترافیک جستجو را در سایت خود مشاهده کنید و ببینید چند بار در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوید.

از دیگر ویژگی های بسیار مهم در ابزار سرچ کنسول:

 • اطلاع از لینک‌های داخلی و خارجی سایت
 • برطرف کردن مشکلات مربوط به ایندکس سایت در گوگل
 • امکان بررسی نقشه سایت
 • نمایش صفحات محبوب در سایت شما
 • نمایش مقدار بازدیدها توسط تلفن همراه و رایانه
 • یافتن آمارهای کلمه های کلیدی مهم سایت
 • یافتن محبوب ترین کلمه های کلیدی و صفحات
 • دسترسی به موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان
 • نمایش سرعت سایت و صفحات
 • ثبت نقشه سایت و بررسی اطلاعات آن (Sitemap)

Majestic

Majestic

Majestic یکی از قدیمی ترین ابزارهای جستجوگر برای بک لینک ها می باشد. این ابزار تا به امروز چیزهای زیادی برای ارائه به کسب و کار شما دارد. اگر می‌خواهید نمونه کارها بک‌لینک خود را زیر نظر داشته باشید، Majestic اطلاعات بسیار خوبی را برای کمک به شما در یادگیری بک لینک‌های خود ارائه می‌کند.

این ابزار با تجزیه و تحلیل بک لینک داده ها به شما در ایجاد یک کمپین بهتر کمک می کند، در نتیجه با دریافت و بازبینی این گزارش ها و رفع موارد ذکر شده به رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجو کمک و بهبود خواهد کرد.

این ابزار اطلاعات فراوانی به شما می دهد  از جمله:

 • بک لینک های خارجی
 • آی پی های ارجاع دهنده
 • چک کردن انبوه بک لینک
 • دامنه های ارجاع دهنده
 • تاریخچه بک لینک
 • بررسی کلیک ها
 • ایندکس کردن URL های مورد نظر

Ubersuggest

Ubersuggest

Ubersuggest یک ابزار رایگان بررسی کننده بک لینک است که توسط نیل پاتل ایجاد شده است.  استاد بازاریابی این ابزار را ایجاد کرد تا به شرکت ها کمک کند بفهمند چه کسی به آنها و چه کسی به رقبا لینک می دهد.

این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات روشن‌تری را مشاهده کنید، از جمله:

 • امتیاز دامنه
 • امتیاز صفحه
 • تعداد کل بک لینک ها به یک صفحه
 • تعداد کل لینک های Nofollow
 • دامنه های ارجاع دهنده
 • متن لنگر
 • نوع پیوند

Ubersuggest همچنین به شما امکان می دهد تا یک تحلیل رقابتی انجام دهید. این تجزیه و تحلیل رقابتی به شما کمک می کند فرصت های جدید لینک سازی را پیدا کنید و ببینید چه کسانی به رقیب هایتان لینک می دهد. این یک فرصت عالی برای افزایش رتبه سایت شما در نتایج جستجو و به دست آوردن بک لینک های بیشتر ایجاد می کند.

این ابزار همچنین به شما کمک می کند تا بهترین فرصت های پیوند را شناسایی کنید. با فیلتر کردن لینک پیشرفته، می توانید لینک ها را بر اساس موارد زیر جستجو کنید:

 • منطقه مورد بررسی
 • متن و محتوای بک لینک ها
 • امتیاز دامنه
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا