بک لینک چیست و چرا مهم است؟

بک لینک چیست و چرا مهم است؟ - سئو طلوع

اهمیت بک لینک برای ما روشن است. در حال حاضر همه بازاریاب‌ های شبکه‌ای از بک‌ لینک حرف می‌زنند، اما شاید شما هنوز معنی آن را نمی‌دانید که بک‌لینک چیست؟ و چرا مهم است؟

در این مقاله، ما یک توضیح کلی از معنی بک‌ لینک را ارائه می‌ دهیم و خواهیم گفت که چرا می‌ تواند موثرترین روش برای افزایش بازده سرمایه‌گذاری بازاریابی شبکه‌ای شما ‌باشند. ما به برخی مثال‌ها پرداخته و حتی تمام واژگان مرتبط با بک‌ لینک که از بازاریاب‌ ها می‌شنوید را تعریف خواهیم کرد. علاوه بر این، عمیقا به بررسی بعضی از روش‌ های مورد علاقه خود برای تولید بک‌لینک نیز خواهیم پرداخت.

بک‌ لینک چیست؟

بک‌ لینک یک هایپرلینکی است که به یک صفحه در وبسایت شما اشاره می‌کند. به عبارتی دیگر،  بک‌لینک سناریویی است که در آن یک صفحه اینترنتی به صفحه‌ای در وبسایت شما متصل شده و شامل یک لینک (لینک) قابل کلیک برای دسترسی به آن است. بک‌لینک یک واژه چتری است که مجموعه‌ای از دیگر واژگان بهینه‌ سازی موتورهای جستجو را در بر می‌گیرد. در ادامه خلاصه‌ای از این واژگان تخصصی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، را برای شما معرفی خواهیم کرد.

  • لینک داخلی/لینک ورودیلینکی است که از یک بخش وبسایت شما به بخش دیگری وصل می‌شود (این همان بک‌لینک است. با وجود این، بک‌ لینک معمولا اشاره به لینک‌ هایی از وبسایت‌های دیگر می‌کند). که مردم از آن به عنوان لینک داخلی یا درونی  نیز یاد می‌کنند.
  • لینک درونیلینکی از یک وبسایت به صفحه‌ای در وبسایت شما (این همان نوع بک‌ لینکی است که همه دنبال آن هستند).
  • لینک ارجاعی: لینکی به یک صفحه وب (ممکن است لینک در یک ایمیل، صفحه مایکروسافت ورد و غیره باشد).
  • لینک خروجی یا بیرونی: لینکی به صفحه‌ای در یک وبسایت متفاوت (لینکی به وبسایتی دیگر). اگر شما به com لینک بزنید، از آن به عنوان لینکی خروجی یاد می‌گردد.
  • انکر لینکلینکی در یک صفحه که شما را به قسمتی دیگر از همان صفحه منتقل می‌کند (معمولا در مقاله‌های طولانی برای انتقال خواننده از بخشی به بخشی دیگر بکار می‌رود).

چرا بک‌ لینک‌ ها مهم‌اند؟

جواب کوتاهچون گوگل می‌گوید مهم است. و میانگین 50% ترافیک آنلاین وبسایت‌ها توسط گوگل بدست می‌آید. در سال 1996، لری پیج و سرگی برین ایده PageRank را مطرح نمودند. یک سامانه سلسله‌ مراتبی که با هدف ارزیابی بهترین منابع در اینترنت از حیث تعداد لینک‌ های آنها ایجاد شده بود. به عبارت دیگر، اگر تعداد لینک‌ها به وبسایت الف، 50 تا بیشتر از وبسایت ب می‌بود، در جایگاه بالاتری قرار می‌گرفت. PageRank به یکی از مهم‌ترین ملاک‌ های رده‌بندی موتورهای جستجو در الگورتیم گوگل تبدیل شد. به بیان دیگر، تعداد لینک‌هایی متصل به یک وبسایت به یکی از مهم‌ترین ملاک‌های رده‌بندی آن مبدل گردید.

حالا با محبوب شدن گوگل چه اتفاقی افتاد؟

صاحبان وبسایت‌ها شروع به خریدن هزاران بک‌ لینک نمودند. طی یک شب، وبسایت‌های جدید از حیث میزان جستجو در گوگل در بالاترین رتبه‌ قرار گرفتند. از آن زمان، گوگل و دیگر موتورهای جستجوی محبوب، با استفاده از بروزرسانی‌های الگوریتمی پنگوئن به مقابله با این روش (که غالبا از آن تحت عنوان سئو کلاه سیاه یاد می‌گردد) پرداختند. این بروزرسانی‌ها سایت‌ هایی که بک‌ل ینک خریده یا از هزاران بک‌ لینک کم کیفیت استفاده می‌کردند را مجازات کرد.

آیا بک‌ لینک هنوز هم مهم است؟

بله. امروزه، تعداد وبسایت‌ های لینک دهنده به یک سایت هنوز حائز اهمیت است (تا سال 2021، هنوز یکی از معیارهای رده‌بندی در میزان جستجو محسوب می‌گردد). اما کیفیت این لینک‌ها بسیار مهم‌تر از کمیت آنها است.

از این دید نگاه کنیمیک لینک از وبسایتی با کیفیت همچون New York Times بسیار با ارزش‌تر از 50 بلاگی است که تا بحال حتی اسم آنها به گوش شما نخورده است. به طور خلاصه، بهترین روش برای گرفتن رتبه‌ای بالا در گوگل و در جستجوهای مشتریان شما، خرید بک‌ لینک‌ های با کیفیت است.

بهترین روش برای تهیه بک‌ لینک چیست؟

موثرترین روش‌ های تهیه لینک، نوشتن محتوای عالی است. مطالب مفید وبلاگ‌ها را وقتی با مخاطب درست به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم بک‌ لینک‌ بدست آورده و در صفحات جستجو (SERP) رتبه بالاتری بدست بیاوریم. با این حال، بهترین روش شروع این رشد طبیعی لینک لینک‌ سازی فعال است. ولی هر سایتی توانایی تولید محتوای بسیار فوق العاده ندارد که کسی بخواهد آن ها را به اشتراک بگذارد و به سایت شما لینک دهد.

با این اوصاف، در زیر چند نمونه از روش‌های مورد علاقه خود برای تولید بک‌ لینک در سال 2021 را برای شما معرفی خواهیم کرد.

توسعه لینک هدایت شده

بعد از انتشار یک مطلب بلاگ، 3 الی 4 واژه را پیدا کنید که مبین مطلب شما باشد. سپس آنها را در گوگل جستجو کرده و با نویسندگان پربازدیدترین مطالبی که در نتایج جستجو می‌آیند، درباره آنها صحبت کنید. از آنها درباره مطالبشان تعریف کرده و درباره چیزهایی که می‌توانند به آنها بیافزایند، پیشنهاد دهید. آنها را از مطالبت کهنه/اشتباه آگاه سازید. حین مکالمه، مطلب خود را با آنها به اشتراک گذاشته و آنها را تشویق به لینک زدن به آن مطلب کنید.

سرقت بک‌لینک‌های رقبا

یک دوره آزمایشی در Ahrefs ثبت نام کنید. فهرستی از صفحات وب که به پنج رقیب اصلی شما لینک داده‌اند، بارگزاری کنید. بعد از ارزیابی بک‌ لینک‌ها، لینک‌ های موجود در فهرست‌ های مرتبط (سایت‌هایی که مشتریان شما بازدید کرده و به شما امکان درج لینک به سایت خودتان را می‌دهد). سایت خود را برای حضور در فهرست آن صفحات ثبت کنید. سپس، راهنمایی‌های تخصصی درباره « n روش‌ های بهتر شدن در X» را پیدا کنید. با نویسندگان آن مطالب ارتباط برقرار کرده و از آنها نیز راهنمایی بخواهید. اگر آنها از راهنمایی‌ های شما استفاده کردند، لینکی به سایت شما نیز درج خواهند نمود.

جستجو برای صفحات منبع

در اینترنت به دنبال کسب و کارهایی بگردید که دارای صفحه منبع می‌باشند. از آنها درباره امکان درج سایت خود در صفحه‌شان بپرسید. سپس در گوگل جستجو کنید. آنچه خواهید یافت کسب و کارهایی در اطراف شما هستند که دارای صفحه منبع می‌باشند. با صاحبان آنها تماس گرفته و از آنها بخواهید از آنجایی که هر دو در یک منطقه هستید، سایت شما را به صفحه منبع خود اضافه کنند.

دیگر سوالات متداول درباره بک‌ لینک

منظور از مجازات وبسایت‌ها برای خریدن بک‌ لینک چیست؟

گوگل مرتبا بروزرسانی‌ هایی برای الگوریتم خود به منظور شناسایی تاکتیک‌ های سئو کلاه سیاه (خرید بک‌ لینک، بمباران کلمات کلیدی و …) ارسال می‌کند. پس از کشف این روش‌ها، گوگل سایت‌ها را با حذف بالاترین رتبه‌های جستجو مجازات (پنالتی) می‌کند. به عبارت دیگر، سایتی که بعد از جستجو عبارت «خرید موبایل آیفون» در صدر نتایج جستجو قرار دارد، ممکن است به خاطر خرید بک‌ لینک های بی کیفیت و غیر طبیعی به صفحه پنجم گوگل سقوط کند.

اکنون مطلب قابل فهم است. ممکن است بازدید‌های یک سایت در عرض یک شب، از 20000 به 5000 کاهش پیدا کند. بهتر است بجای فریب سیستم، از روش‌ های لینک‌سازی کلاه سفیدی استفاده کنید که مغایر با دستورالعمل‌های گوگل نیستند. خیلی خوب، پس می‌توانم صرفا زیر چند بلاگ نظر بگذارم؟ اکثر بلاگ‌ها به من اجازه درج لینک به سایت خودم را می‌دهند. بله همینطور است. البته لینک‌ هایی درون نظرات معمولا بدون دنبال کننده بوده و تاثیری بر رتبه جستجوی شما ندارندآنچه سایت شما به آن نیاز دارد، ترکیب سالمی از لینک‌ های فالو و نوفالو است.

فرق بین بک‌ لینک‌ های دوفالو و نوفالو چیست؟

در روزهای ابتدایی سئو، نظر گذاشتن در بلاگ‌ ها یکی از موثرترین روش‌های دریافت لینک‌ های با کیفیت بود. گوگل کم‌کم به افزایش سوء استفاده بلاگرها از این روش پی برد. گوگل در واکنش به این موضوع، پیشنهاد ایجاد ویژگی‌ های بدون لینک نوفالو را مطرح نمود. اکنون این ویژگی‌ها بیانگر عدم تاثیر لینک بر اعتبار یک صفحه است. لینک‌های نوفالو از بلاگ‌های معتبر هنوز از ارزش بسیاری بالایی از جهت میزان بازدید برخوردارند. با این حال، چنین لینک‌ هایی بر جایگاه وبسایت شما مستقیما تاثیر نمی‌گذارند.

چگونه می‌ توانم ارزش بک‌ لینک‌ها را با یکدیگر مقایسه کنم؟

بهترین راه برای مقایسه ارزش چند بک‌ لینک، بررسی دامین و پیج آتوریتی است.

پیج آتوریتی (یا رتبه URLیک معیاری است که با هدف محاسبه PageRank (یا محاسبه اعتبار یک صفحه وب) است.

دامین آتوریتی (یا رتبه دامنه) یک معیاری است که هدف آن، ارزیابی اعتبار یک وبسایت مشخص است.

کاربرد این دو معیار، مقایسه ارزش میان لینک‌ ها با یکدیگر است. Moz، Ahrefs و ده‌ها ابزار سئو دیگر از فرمول تحلیل آماری جداگانه‌ای برای محاسبه این معیارها برخوردارند.

هر دو معیار فوق بین 0 تا 100 عمل می‌کنند. 0 بدان معنی است که یک وبسایت فاقد هرگونه بک‌ لینک معتبری است. 100 بالاترین رده‌بندی وبسایت‌ ها است (سایت‌هایی مثل فیسبوک دارای ده‌ ها میلیارد بک‌لینک هستند).

اگر چند لینک از یک وبسایت داشته باشم، چه اتفاقی می‌افتد؟ آسانتر نیست که به دنبال چندین لینک از وبسایت‌ های مختلف باشیم؟

بله، آسانتر است. اما گوگل ارزش زیادی برای نخستین لینک نسبت به لینک‌های بعدی قائل می‌گردد. به بیان تخصصی‌تر، گوگل ارزش بسیار بالایی برای تعداد کل بک‌لینک‌ های زیردامنه شما، یا همان تعداد وبسایت‌ های منحصر به فردی که به شما لینک داده‌اند، قائل می‌گردد. اشتباه برداشت نکنید، دریافت چندین لینک از یک وبسایت هیچوقت روش بدی نیست. با وجود این، ارزش‌ لینک‌ های بعدی، بسیار کمتر از لینک اول است.

اگر چندین وبسایت بسازم و همه آنها را به هم لینک بدهم، چه اتفاقی می‌افتد؟

گوگل این جریمه را نیز پیش‌بینی کرده است. از این شیوه تحت عنوان شبکه بلاگ خصوصی (PBN) یاد می‌گردد. اگر گوگل بفهمد که سایت شما جزئی از یک PBN است، شما را مجازات کرده و ترافیک وبسایت شما به شدت کاهش پیدا  می‌کند.

آیا دامین آتوریتی و پیج آتوریتی  یک سایت تنها موضوع مهم در لینک‌ سازی است؟

نه، گوگل ارتباط بک لینک را نیز مدنظر قرار می‌دهد. گوگل به محتوای یک صفحه لینک دهنده نگاه انداخته و سایت‌ هایی که به آنها ارجاع داده‌اید را بررسی می‌کند. برای مقایسه، داشتن لینک از 20 سایت رده‌بندی فروشگاه فروش موبایل به گوگل نشان می‌دهد که شما احتملا یک فروشگاه موبایل دارید. گوگل همچنین متن انکر یا پیوست –  متن قابل کلیک دارای لینک ارجاعی  را نیز مدنظر قرار می‌دهد. گوگل از این روش برای پی بردن به هدف صفحه شما استفاده می‌کند. بک‌ لینک‌ برای شهرت در اینترنت و پیدا شدن مهم است.

نتیجه گیری

بک لینک ها بسیار مهم هستند. بدون بک لینک نمی توانید هیچوقت در جایگاه خوبی در موتورهای جستجو قرار بگیرید. همانطور که اشاره کردیم، باید تولید محتوای بسیاری خوبی انجام دهید تا دیگران بابت این محتوای خوب شما به سایت شما لینک دهند. ولی تولید همچین محتوایی به هیچ وجه کار آسانی نیست. پس با خرید بک لینک های طبیعی و با کیفیت، می توانید در کلمات کلیدی رقابتی خود، در جایگاه خوبی قرار بگیرید. و همچنین بک لینک ها به شما کمک می کنند که دامین و پیج آتوریتی سایت شما نیز افزایش یابد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا