آموزش تولید محتوای متنی

آموزش تولید محتوای متنی - سئو طلوع

استراتژی محتوا

درحال حاضر حداقل دو سال است که بازاریابی محتوا یکی از داغ­ترین موضوعات در دیجیتال مارکتینگ است. این برای رشته‌ای که به سختی جدید بسیار چشمگیر است. بازاریابی محتوا در واقع داغ­ترین چیز جدید در دیجیتال مارکتینگ نیست، بلکه داغ­ترین چیز قدیمی در بازاریابی است. آنچه باعث تولید محتوای خوب در 100 سال پیش شد، امروز نیز محتوای خوب را می­ سازد فقط تفاوت در اجرا و تحول است.

محتوا چیست؟

به­ طور خلاصه، محتوا هر چیزی است که بتواند به تعامل کاربران نهایی از محصول و یا خدمات شما کمک کند. این می ­تواند هم در وب ­سایت شما و هم خارج از آن و در هر رسانه‌­ای که قابلیت ارسال پیام را داشته باشد، مصرف شود (بنابراین دسترسی آن بسیار گسترده تر از کلمه نوشتاری است). برخی از متداول­ترین انواع محتوا در زیر لیست شده اند (این به معنای یک لیست جامع نیست.

بازاریابی محتوا چیست؟

خوب، برای شرع بسیار گسترده است. همان­طور که بعدا خواهید دید. محتوا می توانند  اشکال مختلفی داشته باشد. در حال حاضر صدها تعریف برای بازاریابی محتوا وجود دارد. درواقع، گوگل 53 میلیون نتیجه برای عبارت جستجوی تعریف بازاریابی محتوا دارد. هیچ دلیلی ندارد که به این رقم اضافه شود. بنابراین بجای یک تعریف دائره‌­العمارف، بهتر است نگاهی شود به اینکه چگونه یک بازاریاب معتبر محتوای عالی بودن یا نبودن محتوا را ارزیابی می­کند. محتوای عالی باید همه موارد زیر باشد:

 • معتبر
 • قابل اشتراک
 • مفید یا سرگرم کننده
 • جالب
 • مربوط
 • متفاوت
 • در مورد برند

تولید محتوای معتبر

مخاطبین متزلزل هستند. آن­ها همیشه اینطور بوده­‌اند و همین­طور خواهند بود. یکی از روش های مطمئن برای از دست دادن مخاطب ارائه محتوایی است که فاقد اعتبار است. به­ طور خلاصه، آن­ها باید آن را باور کنند. این بدان معنی نیست که آن­ها در پشت هر گزاره ه­ای به یک مجموعه‌­ی داده ی استوار نیاز دارند، بلکه به این معنی است که بیانیه های ارائه شده باید به اندازه کافی اثبات شوند تا باورپذیر باشند. به عنوان مثال، یکی از بسیاری از آزمون­ هایی که در فیس‌‌بوک ظاهر می شود انتخاب کنید که هدف آن شناسایی نوع شخص شماست. یک مثال اخیر، آزمونی بود که با پرسیدن 10 سوال ضریب هوشی شما را تخمین می زند. مطمئناً 10 سوال برای کسی کافی نیست که واقعا نتیجه را دقیق بداند. اما نتیجه برای مخاطبانی که آزمون او را هدف قرار داده بودند به اندازه کافی اعتبار داشت (به عنوان مثال، شخصی در حالت سرگرمی نه کاری).

تولید محتوای قابل اشتراک

 محتوای عالی فقط در صورتی عالی می­ شود که افراد زیادی آن را مصرف کنند یا بهتر است بگوییم درصد قابل توجهی از مخاطبان هدف آن را مصرف کنند. برای رسیدن به این هدف، باید محتوا قابل اشتراک باشد. اگر سایر ستون ­‌های دیگر محتوا برآورده شوند، محتوا باید به طور پیش فرض قابل اشتراک باشد. اما آزمون نهایی برای هر محتوایی که شما یا تیم شما تولید می‌­کند، باید قابل اشتراک باشد. اما آزمون نهایی برای هر محتوایی که شما یا تیم شما تولید می­کند، باید این سوال باشد: آیا مخاطب من می­‌خواهد این را به اشتراک بگذارد؟ در حالی که برخی از مصرف کنند ­گان تلاش زیادی می کنند تا محتوای خوب را به اشتراک بگذارند (توجه داشته باشید که کپی، چسباندن، درج = تلاش زیاد در عصر دیجیتال)، این نیز روش خوبی است که اشتراک گذاری  مطالب شما را از طریق لینک های سریع به مهم­ترین پتلفرم های مربوط به اشتراک ­گذاری برای مصرف کنند­گان را آسان می­‌کند. (به عنوان مثال، فیس­بوک، لینکدین، گوگل پلاس). یک راه عالی برای به اشتراک­‌گذاری محتوا که مربوط به بسیاری از صنایع است، ارائه ­ی راهنمایی و مشاوره است. اگر بتوانید ویدیو های «خودآموز» یا راهنماهای مفید بوجود آورید که به مصرف کنندگان کمک کرده تا یاد بگیرند که چگونه به چیزی دست پیدا کنند، می‌­فهمید که این محتوا می تواند بسیار قابل اشتراک باشد.

محتوای مفید یا سرگرم کننده

محتوا اگر در آزمون «پس چه» قبول شود مفید یا سرگرم کننده است. آنچه سرگرم کننده است و نیست بسیار وابسته به مخاطب هدف شما است. آیا می ­توانید یک بازی جذاب یا ابزار سرگرم کننده ایجاد کنید که به کاربران کمک کند تا به چیزی دست پیدا کنند؟ این مسیر می­تواند به مشتریان کمک کند تا نتیجه ی مورد نظر خود را پیدا کنند درحالی که از روند کار لذت می­‌برند، این کار را مفید و سرگرم کننده می­‌کند.

محتوای جالب

همپوشانی مشخص ما بین «مفید یا سرگرم ­کننده» و جالب وجود دارد. با این حال، هنوز یک ستون مهم است. به عنوان مثال، ممکن است مفید باشد که بدانید امسال هر بار که برای خرید می رفتید، نان خریدید، اما به ­طور خاص جالب نیست. ولی چگونه می‌ توان تعریف کرد که چیزی جالب است یا خیر؟ به هر حال، این بسیار ذهنی است. یک معیار عالی این است که آیا محتوا به اندازه کافی جالب است که قابل توجه باشد، یعنی ارزش دارد که در مورد آن اظهار نظر کنید. این یک اصل مشابه یکی از قوانین روابط عمومی خوب است. به به این دلیل که چیز جالبی پیدا کرده ­اید، به معنای این نیست که مخاطبان شما چنین خواهند کرد. بنابراین مانند هر چیزی در بازاریابی، آن از دیدگاه مصرف کننده در نظر بگیرید.

محتوای مربوط

مرتبط بودن احتمالاً مهم­ترین ستون محتوا است. همان­طور که در ادامه این آموزش به‌طور کامل به آن پرداخته خواهد شد، تا زمانی که مخاطبان خود را درک نکنید، نمی‌توانید شروع به تولید کنید. شما باید بدانید چه چیزی آن­ها را تکان داده و اطمینان یابید که تمام محتوایی که تولید می­کنید به آن‌ها مرتبط است. به­عنوان مثال، اگر شما تولید کننده­‌ی صندلی هستید، ایجاد محتوایی پیرامون بسکتبال احتمالاً از آنچه که به کسب‌­وکار شما ارتباط دارد، فراتر است. اگر بتوانید ارتباطی بین صندلی و بسکتبال ایجاد کنید، می­‌توانید محتوای مرتبط را ایجاد کرده و از هر دو بهره­‌برداری کنید. اما اگر ارتباطی وجود نداشته باشد، محتوای شما بی‌­ربط بوده و جذاب نیست.

محتوای متفاوت

محتوای عالی باید متفاوت باشد. ولی لزوماً نیازی به منحصربه‌­فرد بودن ندارد. هیچ مشکلی ندارد که یک ایده خوب بگیرید و از آن را از آن خود کنید. صدها راهنما برای بهترین رستوران­ها در تهران وجود دارد، اما این نباید مانع ایجاد راهنمای متعلق به خود شود. فقط اطمینان حاصل کنید که راهنمایی را ایجاد میکنید که از بقیه متمایز است. مسلماً عبور از بازار شلوغ دشوارتر است. بنابراین هرچه بتوانید به منحصربه­فرد بودن نزدیک شوید، بهتر است. بهترین بررسی برای ستون «متفاوت» این است که دو سوال بپرسید: «آیا این کار قبلاً انجام شده است؟» و اگر چنین است، «آیا ایده من آنقدر منحصربه­فرد است که بتواند با مخاطبانم ارتباط برقرار کند؟»

محتوا در مورد برند

انحراف از محتوا بسیار آسان است. شرکت­ها چندصد میلیون یا شاید میلیارد را صرف ساختن برند خود می­کنند و خواه مکتوب باشد یا خیر، به طور کلی تعداد زیادی بایدها و نبایدها وجود دارد. علاوه بر این، مجدداً به مخاطبان خود فکر کنید. مصرف کنندگان محتوا انتظار دارند ارتباطی بین محتوا و برند مشاهده کنند. بنابراین اگر شرکت فراری یک راهنمای تعاملی برای فرمول 1 تولید کند، مصرف­‌کنندگان آن­ها این ارتباط را می­‌یینند. با این حال 10 لیست برتر از خودروهایی که سگ­ها ترجیح می­دهند، احتمالا اینطور نیست.

از چه نوع محتوایی باید استفاده کنید؟

در مورد اینکه از چه محتوایی استفاده کنید هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. با این وجود، هنگام انتخاب نوع یا انواع محتوا برای استفاده، برخی از قوانین کلی تعاملی وجود دارد:

 • مخاطبان هدف: دقیقاً می­خواهید چه کسی محتوا را مصرف کند؟ بدیهی است که این به برند و محصولات شما بستگی دارد. اما جزئیات بیشتری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، مخاطب هدف شما برای این محتوای خاص ممکن است زیرمجموعه­ای از مخاطبان کلی شما باشند. اگر 10 محصول بفروشید و یکی از آن­ها برای مصرف­کنندگان مسن­تر مناسب­ترین باشد، زیرا مخاطبان مسن‌تر اغلب به دنبال نقاط اعتماد و اثبات می­گردند.
 • چرخه­ ی خرید: مخاطبی که می­‌خواهید با او ارتباط برقرار کنید در چه مرحله­‌ ای از چرخه خرید است؟ بازهم هیچ قانون سختی در اینجا وجود ندارد. اما به آن توجه کنید. اگر شما عمدتاً سعی دارید مصرف کنندگانی را که در مرحله «مرحله تصمیم­گیری» (لحظه تصمیم­گیری) قرار دارند، هدف قرار دهید، بنابراین اطلاعات دقیق محصول در سایت و گزارشات تحلیل­‌گران یا مقالات سفید ممکن است منطقی باشد. در طول «مرحله بررسی» (هنوز در حال قیمت کردن از چندجا)، مطالعات موردی و گواهی‌نامه‌ها می­‌توانند بهترین انتخاب باشند.
 • به جمع فکر کنید: اگر ایده­ی محتوای عالی دارید که همه ستون­های بازاریابی محتوا را علامت می‌­زند، لزوماً خود را محدود به یک نوع محتوا نکنید، اینفوگرافی می­تواند ارائه بسیار خوبی داشته باشد و برعکس. اگر شما نکاتی دارید که در یک نمایش اسلاید بیان می­کنید که به صورت آنلاین به شراکت می­‌گذارید، آیا می­‌توان این نکات را یک اینفوگرافی تبدیل کرد… و آیا این اینفوگرافی می‌­تواند به یک مقاله سفید کمک کند… آیا می‌­تواند مقاله­ی سفید به یک مقاله، خلاصه شود… و آیا می­توان آن مقاله را به یک پست وبلاگ کوتاه کرد… و غیره
 • فقط شرایط آسان را انتخاب نکنید. انتشار محتوا در وب­سایت شما آسان و مطمئناً منطقی است. درواقع، وب‌سایت شما باید از نظر محتوا خانه شما باشد. مگر اینکه برند محصول معروفی را داشته باشید، حقیقت ناخوشایند برای بسیاری از از کسب‌کارها این است که فقط بخشی از مخاطبان هدف شما از سایت شما بازدید می­‌کنند. تجزیه و تحلیل «موسسه ­ی بازاریابی محتوا» نشان می‌­دهد که کم اثرترین نوع محتوا انشتار در سایت خود شما است.

چرا بازاریابی محتوا؟

اکنون می­دانید که بازاریابی محتوا چیست و می­‌دانید که در حال حاضر رشته­ی به شدت محبوبی در حال حاضر است. اما چرا این طوره؟ این همه سروصدا برای چیست؟ درحالی که احتمالاً عوامل موثر زیادی در افزایش محبوبیت بازاریابی محتوا وجود دارد، به دو عامل عمده که این موج را هدایت می‌کند، اشاره می­شود: 1) تغییر رفتار مصرف کننده 2) تاثیرمحتوا بر سئو سایت

تغییر رفتار مصرف کننده

فرآیند انتخاب خرید کالا یا خدمات مورد نظر از نظر سطح بالا تغییر چندانی نکرده است. این هنوز با آگاهی آغاز می شود و با ارزیابی/تصمیم­گیری پایان می یابد و عناصر کلیدی بدون تغییر باقی می‌­مانند. به‌­ طور خلاصه، ما تمایل داریم که تحقیق کنیم و بدانیم دیگران چه فکری می­کنند. آنچه تغییر کرده است، نحوه انجام این کار است. اینترنت، برای مدیریت طولانی‌­تری بیشتر از حد تصور، پیرامون ما بوده است. اما بدون شک تنها در اوایل قرن بیست‌ ­و یکم تحقق پتانسیل تجاری واقعی شروع شد. اگر برخی از عناصر اصلی چرخه‌ی خرید در نظر گرفته شود، می­ توان فهمید که اینترنت تاثیر چشمگیری بر رفتار مصرف کننده داشته است.

تاثیر محتوا بر سئو سایت

نقشی که محتوا در سئو سایت ایفا می­کند از ظهور گوگل به­‌طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. درحالی که محتوا همیشه یک عامل قابل توجه در رتبه بندی­بود، در بهترین حالت، ارتباط گوگل با محتوا در روزهای اولیه سوال‌برانگیز بود. از نظر گوگل، کیفیت محتوا مهم نبود. بلکه فقط داشتن آن.

با گذشت زمان مشاهده، مشاهده شد که گوگل در تعیین اعتبار سایت برای رتبه­‌بندی به عوامل محتوا اعتماد بیشتری می­کند. ما از پاراگراف ­‌های با کلیدواژه های زیاد و چرخش الکترونیکی به وضعیتی تبدیل شده­ایم که کیفیت، زمینه، ارتباط، فرمت، اشتراک‌­گذاری اجتماعی، نرخ پرش و مدت زمان در صفحه همه از عوامل قابل توجه است. به عنوان مثالی از گستردگی این موضوع، Stickyeyes با استفاده از نرم افزار اختصاصی خود، Roadmap، حدود 150 «عامل رتبه­بندی» شناخته شده را رصد می‌­کند. با این کار سعی می شود با شناسایی همبستگی بین عوامل و موقعیت رتبه­بندی، الگوریتم گوگل «رمز گشایی» شود.

آنچه Roadmap نشان می­‌دهد همبستگی واضحی بین محتوای خوب و رتبه‌­بندی قوی است. از اکتبر 2014، بین افزایش «مدت زمان حضور در سایت» و موقعیت­های رتبه‌بندی گوگل 97 درصد همبستگی وجود داشت. به­طور کلی، سایت­های رتبه‌­بندی شده در موقعیت شماره­ی یک دارای میانگین زمان حضور بیش از 263 ثانیه در سایت را داشتند.

تاثیر محتوا بر نرخ پرش

همبستگی مشابهی با نرخ پرش وجود دارد. در این حالت، سایت­‌هایی که پایین ترین نرخ پرش را دارند قوی­ترین رتبه بندی را به خود جلب می­‌کنند. همزمان میانگین حضور در سایت و هم نرخ پرش شاخص­‌های مهمی هستند که نشان می‌دهد محتوای یک سایت بسیار جالب و به اندازه‌­ی کافی جذاب است تا کاربران را ترغیب به جستجوی بیشتر یا رهیابی عمیق‌­تر به یک سایت کند.

این همبستگی­‌ها روند رو به رشدی است و نشان می­‌دهد که گوگل بیش از بسیاری از عوامل شناخته ­‌شده ­‌ی محتوا است. فقط چند سال پیش به نظر می رسید روزنامه­‌نگاران و تبلیغ نویسان آینده­ ی تیر و تار داشته باشند. صنعت چاپ افول خود را ادامه داد و به نظر می رسد دنیای دیجیتال کمتر به آن­ها نیاز داشته باشد. ما اکنون چرخش کاملی کرده­ایم و در اکثر آژانس­های بازاریابی دیجیتال مناسب، به ویژه آن­هایی که بر سئو تمرکز دارند، به اندازه­ی توسعه دهندگان، متخصص محتوا خواهید یافت.

مراحل اصلی تولید محتوا کدامند؟

اهداف و استراتژی محتوا

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که سازمان ها در زمان شروع سفر محتوا مرتکب می­شوند، جهش مستقیم به سمت تولید محتوا است. این معمولاً به یکی از دلایل زیر است:

 • فردی که در مقام مسئول فریاد می­زند: « من محتوا می­خواهم و آن را الان می­خواهم».
 • خالق محتوا فرض می­کند که برند/مخاطبان خود را به اندازه کافی می­شناسند، پس چرا فقط شروع به کار نکنند.
 • جهش مستقیم به تولید محتوا آسان­تر است (و بالقوه جالب­تر است).

انجام این کار هر چقدر وسوسه ­انگیز باشد، شروع کار با تعیین اهداف و استراتژی خود بسیار مهم است. بنابراین، اهداف و استراتژی باید آز آنچه کسب­وکار شما می ­خواهد به دست آورد شروع می­شود. به عنوان مثال، اگر تمرکز به روی حفظ و رشد و مشتریان موجود باشد، نیازهای محتوا با تمرکز بر جذب مشتری جدید بسیار متفاوت خواهد بود. به­ طور کلی استراتژی­ های بازاریابی محتوا می­توانند با چرخه ­ی عمر فروش مرتبط شوند و بنابراین اهداف معمولی عبارتنداز:

 • ایجاد آگهی: افزایش دید خدمات محصول
 • تغییر درک: تغییر دیدگاه در مورد محصول یا خدمات محصول
 • ایجاد تعامل: افزایش تعاملات با برند و وب­سایت
 • هدایت تراکنش­ها: افزایش سرنخ های فروش و تبدیلات
 • افزایش حفظ مشتری: بهبود وفاداری و رضایت­مندی مشتری
 • محتوای کاربردی: این محتوایی است که در سایت شما قرار دارد و نقش بسیارکاربردی را ایفا می کند. معمولاً برای کمک به شما در فروش محصولات/خدمات خود است. یک مثال خوب، شرح محصولات یا بررسی کاربران است. این محتوا اغلب نادیده گرفته می­شود. چون محتوای جذابی نیست که در مراسم اهدای جوایز بازاریابی دیجیتال ارائه می­شود. با این حال، مهم ترین مسئله این است که درست انجام شود. چون محتوای کاربردی خوب به شما کمک می کنند تا مرورگرها را به مشتری تبدیل کنید. همچنین تاثیر قابل توجهی در رتبه بندی جستجوی طبیعی دارد.
 • محتوای جذاب: این محتوایی است که به ­طور معمول برای انتقال اطلاعات به مخاطب هدف شما به روشی جالب و جذاب استفاده می ­شود. هدف از محتوای جذاب، تشویق افراد به گفتگو در مورد آن به صورت دیجیتالی (در سراسر وب و رسانه­های اجتماعی) و به طور طبیعی لینک به آن است. علاوه بر ارتقا برند شما، این محتوا همچنین می تواند به بهبود عملکرد جستجوی طبیعی شما کمک کند. زیرا لینک های سایت­های معتبر را به دست می­آورد. معمولاً این محتوا خارج از سایت قرار می­گیرد.

داده ­ها/تجزیه و تحلیل و گروهای هدف

پس از تعیین استراتژی سطح بالا، برای اطلاع از رویکرد محتوا، باید تجزیه ­و تحلیل کنید. مهم­ترین ملاحظه مخاطبان هدف شما هستند. با این وجود، تعداد دیگری از تقاط داده/ابزار نیز وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • رهنمودهای برند: اکثر شرکت­ های بزرگ دارای رهنمودهای برند هستند و بازاریابان محتوای خوب زیروبم آن­ها را می­شناسند. علاوه بر بر ارائه­ی راهنمای نشانه­ های خلاقانه و تُن صدا، آن­ها باید ایده ی خوبی از مرزهای قابل قبول برای برند ارائه می­دهند.
 • تحلیل رقبا: رقبای شما چه می کنند؟ این هوش بازار به دلایلی بسیار مهم است. این به شما ایده می­دهد که چه محتوایی مصرف می­شود، در کجا مصرف می شود و بسیار مهم آنکه چه محتوایی از قبل وجود دارد تا شما آن را به سادگی تکرار نکنید.
 • مصاحبه با مشتری/گروهای متمرکز/نظرسنجی: از مشتریان خود بپرسید که چه محتوایی را در کجا و چرا مصرف می­کنند. همچنین از آن­ها بپرسید که چه چیزی را دوست دارند. اما با احتیاط بپرسید…
 • تجزیه و تحلیل: با استفاده از تجزیه و تحلیل خود، ارزشمندترین محتوای موجود را تعیین کنید.
 • تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی: با استفاده از Google Keyword Planner یا سایر ابزارهای دیگر شرکت­ها مانند Moz (com)، می توانید  ایده خوبی از آنچه مشتریان شما در جستجوی آن هستند به دست آورید.

گروه­ های هدف

متاسفانه، هنوز بساری از بازاریابان برند تحت تاثیر این توهم هستند که مشتریان برند آن­ها را دوست دارند. حقیقت ناگوار این است که مشتریان شما به شما اهمیت نمی­دهند. آن­ها به محصولات، سابقه و خدمات شما یا حتی وجود شما اهمیتی نمی­دهند. آن­ها فقط به خودشان اهمیت می­دهند.

پس چر آن افراد به محتوای شما اهمیت می ­دهند؟ واقعیت این است که هیچ کس مشتاق محتوای تبلیغاتی نیست. بنابراین، تنها محتوای تبلیغاتی که به شکلی مورد شناسایی قرار می گیرد، محتوایی است که نیاز را برآورده سازد یا مشکلی را حل کند. به عنوان یک برند، باید خود و برند خود را مرتبط کنید.

غلبه بر این چالش نیاز به درک عمیقی از مخاطبان هدف شما دارد. چالش­هایی که آن­ها با آن روبرو هستند و نحوه­ی تعامل آنلاین آن­ها با برندها است. این مسئله به 3 سوال اصلی ختم می­شود:

1- مشکل مخاطب شما چیست؟

اگر محصول یا محتوای شما مشکلی را حل نمی­کند، بسیار دشوار است تا محتوایی را تولید کرد تا توجه آن­ها را به خود جلب کند. آیا مخاطبان شما مشکلی دارند که باید مرتفع شود؟ آیا می­خواهند کاری متفاوت انجام دهند یا اینکه صرفاً می­خواهند سرگرم شوند؟ این چالش­ها هرچه باشند، نقاط درد مخاطبان خود را درک کنید و نحوه­ی حل آن­ها توسط محصول یا خدمات خود را بیان کنید.

2- مخاطبان شما به­ طور دیجیتال در کجا فعال هستند؟

گروهای مختلف مخاطبان در مکان­های مختلف بصورت آنلاین فعال هستند. مخاطبان جوان­تر ممکن است در رسانه های اجتماعی و دستگاه­ های تلفن همراه فعالیت بیشتری داشته باشند. در حالی­که مخاطبان مسن­تر ترجیح می دهند از محتوای دیجیتال در وبلاگ­ های تخصصی یا سایت­های رسانه جریانی اصلی با استفاده از کامپیوترهای شخصی رومیزی استفاده کنند. در نظر بگیرید که مخاطبان شما از نظر دیجیتالی در کجا بیشتر فعال هستند. تحت تاثیر چه کسانی هستند و محتوا را در کجا مصرف می­کنند. ابزارهای تجزیه­وتحلیل مصرف کننده، مانند Hitwise یا GlobalWebIndex، در شناسایی مکان­هایی که مخاطبان هدف شما آنلاین وقت خود را صرف می­کنند، بسیار قدرتمند هستند و به برند شما نشان می­دهد که چگونه باید محتوای خود را شکل دهید و توزیع کنید.

3- چگونه دوست دارند با آن­ها ارتباط برقرار شود؟

دانستن اینکه مخاطبان شما کجا هستند یک چیز است و دانستن اینکه چگونه با آن­ها ارتباط برقرار کنید کاملا چیز دیگری است. مخاطبان مختلف به روش­ها و فرمت­های مختلف محتوا را مصرف می­کنند. برخی متن نوشتاری بلند را ترجیح می­دهند، مخاطبان دیگر ممکن است اینفوگرافیک یا محتوای ویدیویی رت ترجیح دهند. بازهم، Hitwise و GlobalWebIndex، منابع بسیار مفیدی برای این بینش هستند و از فرمتی که احتمالا برای محتوای شما بسیار موثر است مطلع می­شوند.

برنامه ­ریزی برای تولید محتوا

پس از تصمیم گیری در مورد موضوع (موضوعات) محتوای گسترده­ای که می خواهید تولید کنید، زمان آن فرا رسیده است که برای ایجاد آن، برنامه­ریزی کنید. اینکه آیا محتوا باید در داخل شرکت یا توسط آژانس بازاریابی ایجاد شود، شرح مختصر لازم است. خبر خوب اینکه تمام کارهای سخت مراحل قبلی، شما را خلاصه مختصر آشنا می کنند.

با این حال، با توجه به اینکه بازاریابان محتوا به­طور همزمان چندین پروژهی محتوا را دستکاری می­کنند، توصیه می شود برای پیگیری همه­ی خلاصه ­ها، تقویم محتوا را اجرا کنید. یک صفحه ­ی اکسل ساده این کار را انجام می­دهد. عناصر اصلی عبارتند از:

 • تاریخ انتشار
 • محل/رسانه
 • نویسنده
 • طراح
 • مخاطب/پرسونای هدف
 • عنوان
 • خاتصه داستان
 • دارایی­های موردنیاز
 • وابستگی­ها

علاوه بر تقویم محتوا، مالک محتوا باید یک چک لیست ویرایش محتوا نیز داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که تحویل نهایی با خلاصه مطابقت دارد.

اندازه گیری ارزش محتوا

با این فرض که محتوا می­تواند ظواهری زیادی داشته و اهداف می­توانند کاملا متفاوت باشند، هیچ روش اندازه­گیری استاندارد یا مجموعه ابزاری وجود ندارد. در زیر لیستی از معیارهای متداول استفاده شده است برای اینکه کدامیک را استفاده کنید، به محتوای اندازه­گیری شده و اهداف آن محتوا بستگی دارد.

معیارهای حجم (Volume) و دسترسی به محتوا (Reach)

این معیارها به تعداد نقاط تماس با مخاطب و همچنین به تعداد اهداف کمپین/کانال نگاه می­کنند. مثال­ها عبارتنداز:

 • دسترسی اجتماعی و فالوئرها: آیا دسترسی اجتماعی یا فالوئرهای شما در حال افزایش است؟
 • ایمپرشن(Impression): محتوای شما چه تعداد ایمپرشن را دریافت کرده است؟
 • کسب پوشش رسانه­ای: چه پوششی به دست آمد؟ دسترسی به نشریاتی که محتوا را چاپ کرده­اند، چیست؟
 • منشن­های اجتماعی: (Social mentions): چندبار به محتوای شما در کانال­های اجتماعی اشره شده است؟
 • لینک­هایی که به سایت شما زده شده­اند: مصرف کنندگان محتوا که از لحاظ زمانی در مضیقه­اند، درصورتی که لینکی در محتوا فراهم شود، تمایل بیشتری به بازدید از سایت شما دارند. علاوه بر این، لینک­های سایت­های با کیفیت نیز از مزایای سئو برخوردارند.

معیارهای تعامل (Engagement) و مصرف (Consumption)

این معیارها کیفیت تعامل و بحص مشتری و همچنین چگونگی مصرف محتوای کمپین یا کانال را بررسی می کنند. مثال­ها عبارتند از:

 • تعامل با محتوا: محتوا چه تعداد بازدید یا بارگیری ایجاد کرده است؟ نرخ پرش (Bounce rates) برای محتوا چقدر است؟ (نرخ پرش درصد کاربرانی که از یک صفحه بازید کرده و سپس بلافاصله خارج می­شوند.)
 • تریگرهای اجتماعی: ریتوییت­ها، اشتراک­ها و پست­ها
 • تعامل اجتماعی: این جایی است که محتوا به­طور فعال توسط مصرف کننده ترویج می­شود. و بیش از یک کورد لایک یا اشتراک، یک مشارکت واقعی وجود دارد، به عنوان مثال، افزودن نظرات به یک پست. در ارتباط با این و معیاری پیچیده­تر، معیار انتشار (Amplification) است. معیار انتشار با در نظر گرفتن مخاطبان شخصی که محتوایی را به اشتراک می­گذارد، ارزش واقعی اشتراک اجتماعی را اندازه­گیری می­کند.

معیارهای جذب (Acquisition) و ارزش (Value)

این معیارها به جذب ترافیک و همچنین طیف گسترده­ای از معیارهای فروش و درآمد نگاه می­کنند:

 • چه تعداد تبدیل/سرنخ ایجاد شده است؟
 • میزان فروش و درآمد قابل انتساب چقدر است؟
 • هزینه هر سرنخ/اقدام/فروش چقدر است؟

آموزش تولید محتوای متنی برای سایت

یکی از اصلی­ترین پارامترهایی که گوگل برای رتبه وب­سایت­ها به آن توجه دارد، کیفیت محتوا است. برای نوشتن محتوای خوب، باید نکات زیادی رعایت شود. در ادامه این نکات را برای شما توضیح خواهیم داد که باعث می­شود، بهترین محتوای متنی را تولید کنید.

ویژگی ­های مهم برای تولید محتوای خوب

 • غلط املایی و نگارشی نداشته باشید: خود را بجای خواننده قرار دهید. اگر محتوایی که پر از غلط املایی یا نگارشی داشته باشد، به خواندن آن ادامه می­دهید یا نه؟ اگر در محتوای خود غلط املایی داشته باشد، خواننده تمایلی به خواندن ادامه مطلب شما نخواهد داشت و سایت شما را ترک خواهد کرد. و این ترک کردن سایت در زمان سریع، امتیاز منفی برای سئو سایت شما خواهد داشت.
 • از تگ­های هدینگ استفاده کنید: اگر می­خواهید یک محتوای کاملاً استاندارد و بهینه تولید کنید، باید از تگ­های H1، H2 و H3 در متن خود استفاده کنید. لازم به ذکر است که در هر محتوا فقط می­توانید یک بار از تگ H1 استفاده کنید. ولی به تعداد موردنیاز می­توانید از تگ­های H2 و H3 استفاده کنید.
 • محتوای طولانیاگر می­خواهید محتوای سئو بیس تولید کنید، باید محتوای شما طولانی باشد. برخی از متخصصین سئو معتقدند که محتوای کمتر از 300 کلمه اسپم شناخته می‌شود و این محتوا شانسی برای کسب رتبه برتر در گوگل نخواهد داشت. محتوای خوب محتوایی است که کامل و جذاب است. سعی کنید محتوای بیشتر از 1000 کلمه­ای تولید کنید. ولی برای برخی از موضوعات نمی‌­توان محتوای مفید و 1000 کلمه تولید کرد. پس باید به همان محتوای 300 کلمه­ای بسنده کنید. اگر محتوای شما کوتاه باشد در دراز مدت برای سایت شما امتیاز منفی خواهد داشت. محتوای بلند و باکیفیت باعث می­شود کاربر مدت زمان بیشتری در سایت سپری کنید و این کار باعث می‌شود که سایت شما از گوگل امتیاز مثبت بگیرد.
 • تکراری نباشد: اگر محتوای شما کپی باشد، پس هیچوقت انتظار کسب رتبه بهتر در گوگل نباشید. کپی کردن محتوا یعنی خط قرمز موتورهای جستجو. پس هیچوقت محتوای کپی شده تولید نکنید. با استفاده از این سایت duplichecker.com می­‌توانید محتوای خود را چک کنید که آیا این محتوا کپی است یا نه.
 • محتوای سئو بیس تولید کنیددر داخل محتوای خود باید از کلمات کلیدی به حد اندازه استفاده کنید. لازم به ذکر است که زیاده­روی در استفاده از کلمات کلیدی، امتیاز منفی خواهد داشت. در هر متن 1000 کلمه­ای شما می­توانید میانگین 5-6 بار از کلمه ی کلیدی خود استفاده کنید. این قسمت از تولید محتوا یکی از مهم­ترین مرحله از تولید محتوا است که باید به خوبی رعایت شود. عنوان محتوای شما و کلمه کلیدی شما باید کلمه­ای باشد که بیشتر سرچ می­‌شود. پس با استفاده کردن به حد اندازه از کلمات کلیدی به موتورهای جستجو بگویید که این محتوا روی چه کلم‌ه­ای تمرکز دارد.

چند نکته مهم برای تولید محتوای جذاب

 • نیم فاصله را رعایت کنید.
 • عدم استفاده از فرهنگ لغات زبان مخفی مانند: رِل زدن، پیچوندن و….
 • استفاده از عکس در محتوا.
 • حشو ننویسید.
 • محتوای سرگرم کننده تولید کنید.
 • عنوان­‌های جذاب انتخاب کنید.
 • جملات بیشتر از 20 کلمه نباشد.
 • به­‌جای فعل می­باشد از است استفاده کنید.
 • به‌جای می­‌گردد از می­شود استفاده کنید.
 • به‌جای گردد از شود استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی فرعی در محتوای خود استفاده کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی و فرعی برای محتوا

گوگل ساجت

برای تحقیق کلمات کلیدی می‌­توانید از ساجت گوگل کمک بگیرید.  ما کلمه تولید محتوا را در گوگل سرچ کرده­ایم که خود گوگل این کلمات را برای ما پیشنهاد داده است. این یعنی افراد این کلمات را بیشتر سرچ می­‌کنند و خیلی خوب می‌­شود که در محتوای خود از این کلمات پیشنهادی گوگل در هدینگ­‌ها یا در داخل متن استفاده کنیم.

keywordtool.io

با استفاده از این سایت می­توانید کلمات کلیدی را پیدا کنید. keywordtool.io خیلی شبیه گوگل ساجت هست با این اختلاف که کلمات پیشنهادی یوتوب و بینگ را نیز نمایش می­دهد.

انواع محتوا

 • مقالات وب­سایت
 • مطالاعات موردی
 • مقالات سفید
 • وبلاگ­ ها
 • ویدیو
 • اپلیکشین ­های تلفن همراه
 • محتوای تلفن همراه
 • گواهی­نامه ها
 • کتاب های الکترونیکی
 • اینفوگرافی
 • تصاویر
 • ارائه های آنلاین
 • گزارشات سالانه
 • مقالات تحقیقی
 • پادکست­ ها

اگر نیاز به تولید محتوای یونیک دارید، به صفحه سفارش تولید محتوا سایت ما مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

آموزش کار با سایت کانوا

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا