بک لینک نوفالو و دوفالو چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

بک لینک نوفالو و دوفالو چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

همه ی ما می دانیم که بک لینک ها برای سئو سایت بسیار مهم هستند. آنها یکی از مهم ترین فاکتورها در رتبه بندی سایت هستند و می توانند جایگاه وب سایت شما را ارتقا دهند، یا برعکس ممکن است باعث افت رتبه شوند. به طور کلی، هنگامی که یک وب سایت به وب سایت دیگری لینک می دهد، دو روش برای آن وجود دارد، یا بک لینک “دوفالو” است یا “نوفالو”.

وقتی وب سایت شما با یکی از روش های بالا بک لینک بدهد یا بگیرد، به موتورهای جستجوی گوگل می گوید که چطور با این لینک ها و سایت شما برخورد کنند.

به طور کلی، بک لینک های دوفالو و نوفالو دو روش مجزا، برای این منظور است که به موتورهای جستجو بگوید که “آیا اعتبار وب سایت را از وب سایت مبدا به وب سایت مقصد منتقل کنند یا خیر”. به این صورت که، بک لینک های دوفالو اعتبار سایت را انتقال می دهد، در حالی که لینک های نوفالو اینطور نیستند.

بک لینک ها را به عنوان “تاییدیه” یا به عنوان رای اعتماد یا تایید بین وب سایت ها بدانید. لینک های دوفالو و نوفالو هر دو نقش مهمی در نحوه عملکرد گوگل و نحوه توزیع آن “رای ها” ایفا می کنند. اگر شما محتوای جالبی در سایتی دیده اید و بخواهید به آن وب سایت لینک دهید، اگر لینک دوفالو دهید، شما در واقع به گوگل می گویید که آن صفحه و سایت را دوست دارید، و در نتیجه، این وب سایت باید در نتایج جستجو بالا برود. به طور کلی، بک لینک دوفالو سیگنالی است که نشان می دهد که وب سایت مبدا وب سایت مقصد را توصیه و تایید می کند، اگرچه عوامل بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که نشان می دهند یک بک لینک خوب است یا بد.

با این حال، اگر شما بخواهید یک وب سایت را بدون توصیه ی خاصی در برخی موارد به نمایش بگذارید یا به آن لینک دهید. اگر همه بک لینک ها به یک اندازه ارزش داشته باشند و به گوگل تایید و توصیه شوند، دیگر گوگل مکان بسیار متفاوتی خواهد بود. به عنوان مثال، گاهی اوقات لازم است به یک صفحه لینک دهید، اما لزوماً آن را به موتورهای جستجو “توصیه” نمی کنید، برای مثال سایت های خبری.

در برخی مواقع، می‌خواهید به گوگل بگویید که محتواهایی که توسط کاربر تولید می‌شود را نباید به عنوان یک تاییدیه ی سایت مبدا تلقی کند، زیرا که این یک سرویس مهمان است. هر دو مورد، شما باید به موتورهای جستجو بگویید که هدف از ایجاد این لینک ها چیست. اینجاست که نوفالو وارد عمل می شود. بک لینک های نوفالو به موتورهای جستجو می گوید که اجازه ی اعتبار دادن از سایت مبدا به مقصد را ندارد.

موتورهای جستجو باید با دیدن محتوای موجود در وب سایت شما متوجه شود که هدف شما چیست؟ در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری را در هوش مصنوعی شاهد بوده‌ایم، در حالی که قبلتر از آن، اینطور نبود. اکنون موتورهای جستجو برای درک محتوای صفحه ی شما، همانند یک انسان رفتار می کنند و درک میکنند. با این حال، هنوز کاستی هایی در این فناوری و علم جدید وجود دارد و شما نیاز خواهید داشت که در بعضی از مواقع به گوگل بفهمانید و سیگنال دهید که هدفتان از انجام این کار چیست؟!

به همین دلیل است که تکنولوژی ها، داده‌ها و نشانه‌گذاری‌ها به کمک ما می آیند تا محتوا و اطلاعات ما قابل درک باشد و همه ی آنها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا اهداف و ارتباط آنها به یکدیگر را بفهمد و براساس آن تصمیم بگیرد.

بک لینک های دوفالو و نوفالو فاکتورهای مشابهی هستند که به طور خاص به بک لینک ها اعمال می شود. همه ی بک لینک ها بطور پیش فرض در وب سایت ها بصورت دوفالو قرار دارند، یعنی اگر لینکی به سایت خارجی بدهید به طور پیش فرض به سایت مقصد اعتبار را انتقال خواهد داد.  تفاوت بک لینک های نوفالو این است که نشان می دهد وب سایت مبدا وب سایت مقصد را توصیه نمی کند، و بنابراین، موتورهای جستجو نباید اعتبار را انتقال دهد.

دلیل اینکه دوفالو و نوفالو به این شکل کار می کنند، این است که موتورهای جستجو به صورت هدفمندتری بتوانند تحلیل سایت شما را انجام دهند و در مورد رتبه بندی وب سایت شما تصمیم بگیرند. اگر تمام کارهایی که برای رتبه بندی که در بالا به آن اشاره شد، مربوط به وب سایت شما (یعنی سئوی داخلی) باشد، این سیستم بسیار ناکارامد خواهد بود. زیرا در این صورت همه سعی می کنند خود را در بهترین جایگاه ها قرار دهند.

اما، سیستمی که سایت شما را از بیرون تحلیل می کند (یعنی سئوی خارجی صفحه) می تواند واقعی تر باشد. اگر وب‌سایت‌های دیگر مجبور شوند که به لینک شما «تاییدیه» بدهند، به این معنی است که نمی‌توانید به راحتی در رتبه‌بندی‌ها تقلب کنید. درست مانند کسی که نمی تواند به تنهایی مدرک دانشگاهی بگیرید. زیرا معلمان با تجربه در حوزه ی تخصصی شما باید دانش و تخصص شما را تایید کنند.

بک لینک فالو چیست و چگونه کار می کنند؟

بک لینک فالو چیست و چگونه کار می کنند؟

از نظر فنی، بک لینک های “دوفالو” یک چیز واقعی نیستند. به این خاطر که لینک ها به صورت پیش فرض در وب سایت دوفالو قرار دارد و نیازی به انجام کار دیگری نیست. بنابراین برای ایجاد یک لینک دوفالو، نیازی به تغییر لینک یا اضافه کردن ویژگی خاصی ندارید. لینک های دوفالو ویژگی نوفالو را ندارند.

در واقع لینک های دوفالو استاندارد هستند و برای استفاده از آنها نیازی به ایجاد تغییرات خاصی ندارید، ایجاد آنها برای شما آسان است. به همین دلیل، برای سایر وب مسترها نیز این کار ساده تری است اگر بخواهند به محتوای شما لینک دهند.

بک لینک های دوفالو به طور کلی به عنوان سیگنال هایی برای موتورهای جستجو به شمار می آیند تا بخشی از اعتبار وب سایت مبدا را به وب سایت مقصد انتقال دهند. در واقع، بک لینک های دوفالو به عنوان “تاییدیه” به شمار می آیند. به طور پیش فرض، همه ی لینک ها دوفالو هستند و برای استفاده از آن نیازی به ویژگی rel=”dofollow”  نیست.

بک لینک های دوفالو همانند لینک های فالو عمل میکنند و اورجینال شناخته می شوند و اعتبار سایت مبدا را به سایت مقصد انتقال می دهند. گوگل از این لینک ها برای افزایش اعتبار صفحه یا PageRank به صفحه ی لینک شده استفاده می کند. لینک های دوفالو را می توان بهترین نوع بک لینک نامید زیرا آنها بیشترین ارزش را دارند. با این حال، به طور طبیعی، برای تشخیص خوب یا بد بودن یک لینک، عوامل بسیار زیادی تاثیرگذار هستند که یکی از این فاکتور ها دوفالو بودن لینک است.

حال به این سوال بپردازیم که چرا لینک‌های دوفالو به این شکل کار می‌کنند، تصور کنید هنگام نوشتن مقاله برای مشتریان خود، منبع بسیار خوبی پیدا کنید. مثلا امکان دارد، بررسی یک محصول، مطالعه موردی یا هر چیز دیگری باشد. در این مورد، می‌خواهید یک لینک دوفالو اضافه کنید تا به موتورهای جستجو بگوییم که وب‌سایتی را که به آن لینک داده ایم را تایید می نماییم و وب سایت خوبی می باشد.

دقت داشته باشید که، بک لینک های دوفالو سیگنال های واضحی برای موتورهای جستجو هستند که می خواهید “رای تایید” خود را به وب سایت دیگر بدهید. به عبارت دیگر، شما آن منبع را «توصیه می‌کنید». این برای موتورهای جستجو مهم است زیرا نشان می دهد که شما از آن سایت راضی بوده اید و به چیزی که میخواستید در آن سایت به دست آورده اید. اگر کاربران راضی باشند و نیازهای آنها برطرف شود، دوباره برمی گردند و از موتور جستجو استفاده می کنند. در غیر این صورت، هیچ کس از این پلتفرم استفاده نخواهد کرد.

لینک دوفالو، یعنی رای اعتماد یا تایید، روشی برای موتورهای جستجو است، برای اینکه تعیین کند آیا صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید ارزش دارد یا خیر (و این کار باعث افزایش رتبه ی آن سایت خواهد شد). اگر بسیاری از وب سایت های معتبر لینک های متنی به یک منبع خاص دهند، گوگل آن وب سایت را مرتبط و ارزشمند می داند. سپس آن را در نتایج جستجو در رتبه های بالا قرار می دهد.

نمونه ای از بک لینک دوفالو

در این قسمت می خواهیم به شما نشان دهیم که لینک های دوفالو در کدها چگونه نوشته می شوند. اجازه دهید یک مثال واقعی را باهم ببینیم. در این مثال که یک لینک دوفالو با کیفیت بالا است، از وب سایت databox.com دریافت کردیم. لینک بصورت دوفالو است و به یکی از صفحات ما لینک داده شده است:

<a href=”https://seotolu.com/”>seotolu</a>

در اینجا یک اسکرین شات از کدهای آن صفحه را برای شما تهیه نمودیم.

این لینک به یک صفحه ای از سایت ما داده شده که در آن محتوا بسیار مرتبط با آن سایت دارد. در این مورد، ما با این سایت در زمینه ی محتوا با هم همکاری داشتیم. از آنجایی که این سایت محتوای ما را ارزشمند دانست، و منبع را (سایت ما) به طور طبیعی و اورگانیک به ما لینک نوفالو داد. همانطور که در مثال بالا می بینید، کلمه کلیدی لینک شده نام برند ما است و لینک به یک صفحه لندینگ داده شده است. با توجه به اینکه این بک لینک دارای انکر تکست قوی نیست و کلمه ی کلیدی در آن آورده نشده، اما همچنان به صفحه ما (و سایت ما) قدرت بیشتری می دهد و برای سئوی سایت ما بسیار خوب است.

بک لینک نوفالو چیست و چگونه کار می کنند؟

بک لینک نوفالو چیست و چگونه کار می کنند؟

بک لینک های نوفالو کمی متفاوت است (گاهی اوقات به اشتباه تگ نوفالو نامیده می شود). لینک‌های نوفالو از شما می‌خواهند که تغییر خاصی در کد HTML جایی که لینک قرار می‌گیرد ایجاد کنید. به همین دلیل، بررسی یک لینک برای صاحبان وب سایت هایی که غیر فنی هستند کمی ترسناک به نظر می آید. در حالی که کار بسیار ساده ای می باشد. بیایید باهم بررسی کنیم که لینک های نوفالو چیست و چگونه کار می کند؟

بک لینک های نوفالو به طور کلی به عنوان لینک هایی شناخته می شوند که اعتبار را از وب سایت مبدا به وب سایت مقصد منتقل نمی کنند. به عنوان یک قانون کلی، بک لینک های نوفالو سئوی شما را بهبود نمی بخشد. برای ایجاد یک لینک نوفالو، هنگام لینک دادن، ویژگی rel= “nofollow”  را به کد اضافه کنید.

در واقع، تنها چیزی که یک لینک نوفالو نیاز دارد یک ویژگی rel=” nofollow”  به تگ <a>  در یک لینک است. انجام این کار به موتورهای جستجو می گوید که یک لینک وجود دارد، اما وب سایت مبدا لزوماً وب سایت مقصد را تایید نمی کند.

لینک های نوفالو در سال 2005 توسط گوگل برای مبارزه با اسپم ها معرفی شدند. به طور کلی، لینک‌های نوفالو به کاهش ارسال کامنت های اسپم در وبلاگ‌های محبوب و معروف کمک می کنند، که در آن زمان یک روش رایج برای گرفتن بک لینک بوده است.

به عبارت دیگر، ویژگی نوفالو اجازه می دهد که لینک‌ها ساخته شوند، اما از انتقال اعتبار سایت و PageRank صفحه مبدا به آن، جلوگیری می شود. علاوه بر مبارزه با اسپم های وب، لینک های نوفالو برای بسیاری از تولیدکنندگان محتوا نیز مفید هستند.

برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید روزنامه نگاری هستید که یک مقاله خبری برای یک رسانه بزرگ می نویسید. اغلب، این اتفاق می افتد به طوری که مجبور می شوید به منابع شناخته نشده ای که لزوماً به آنها اعتماد ندارید یا توصیه نمی کنید لینک دهید. “شما می خواهید بگویید که در حال پوشش یک خبری هستید که یک شرکت خاص آن را انجام داده است”. در این موارد، استفاده از ویژگی نوفالو یک گزینه عالی است زیرا به گوگل می‌گوید که شما به یک وب‌سایت اشاره می‌کنید اما لزوماً آن را تایید نمی کنید و یا اعتماد ندارید.

به زبان ساده، ویژگی نوفالو به سادگی به گوگل می‌گوید که وب‌سایت مقصد “تاییدیه” من را کسب نکرده است، اگرچه به آن یک بک لینک از وب‌سایت مبدا داده شده است. همانطور که از نام آن پیداست، گوگل حتی نوفالو را برای مدت طولانی کراول و ایندکس نمی کند.

اگرچه هنوز نتوانسته‌ایم تحقیقات موثقی پیدا کنیم، اما معتقدیم که گوگل در تلاش برای شناسایی و مبارزه با اسپم‌های وب است و به زودی شاهد تغییراتی در آن خواهیم بود. ما بر این باور هستیم که گوگل نیاز دارد که در مورد نحوه عملکرد صاحبان وب سایت در اینترنت و یافتن الگوهای رفتاری آنان نظارت کند و آنهایی که در صدد فریب دادن و دور زدن الگوریتم ها هستند را شناسایی کند.

به همین دلایل، برای مدت طولانی، لینک های نوفالو به عنوان بک لینک های کم ارزش در نظر گرفته می شدند، زیرا به شما در بهبود رتبه ی گوگل کمکی نمی کردند. در گذشته، گوگل از لینک‌های نوفالو به عنوان یک «دستور» استفاده می‌کرد. به این معنی که ویژگی نوفالو به گوگل دستور می داد تا از انتقال اعتبار وب سایت مبدا خودداری کند.

پس از سیر تکاملی اینترنت، این موضوع در سال 2019 تغییر کرد، زمانی که گوگل تصمیم گرفت به طور بالقوه اجازه دهد برخی از لینک های نوفالو بر اساس اینکه از نظر محتوا مرتبط هستد یا خیر اعتبار آن نیز منتقل شود. آنها اکنون ویژگی نوفالو را به عنوان یک “پیشنهاد” یا “تذکر” در نظر می گیرند، امروزه، برخی از لینک ها ممکن است به ارتقای رتبه ی سایت شما کمک کند.

نمونه ای از بک لینک نوفالو

برای فهم آسان‌تر این موضوع اجازه دهید به یک مثال از یک بک لینک واقعی نوفالو را باهم ببینیم. بک لینک زیر بخشی از بک لینک پروفایل ما است، که وب سایت chron.com مقاله ما را به عنوان منبع در پست خود لینک داده است.

<a href=”https://seotolu.com/white-hat-seo/” rel=”nofollow”>white hat seo</a>

همانطور که می بینید، آنها از ویژگی rel=” nofollow”  استفاده کرده اند و به موتورهای جستجو گفته است که اعتبار را به این لینک انتقال ندهد. اگر بخواهیم این لینک را با مثال لینک دوفالو که در بالا به آن اشاره کردیم، مقایسه کنیم می توانیم به راحتی متوجه شوید که تفاوت در کجاست. تفاوت تنها در ویژگی nofollow است که تغییر پیدا کرده.

در اینجا یک اسکرین شات از کدهای لینک نوفالو را به شما نشان داده ایم.

این مثال خیلی جالب است. همانطور که گفتیم، ویژگی نوفالو معمولا برای مبارزه با اسپم ها یا محتوای تبلیغاتی استفاده می شود. برخی از لینک ها، هدف خاصی برای افزودن تگ نوفالو دارند، به عنوان مثال، لینک های که مربوط به تبلیغات هستد نباید به عنوان “تاییدیه” تلقی شود.(نباید اعتبار را انتقال داد)

با این حال، در بسیاری از وب سایت ها بصورت پیش فرض بدین صورت قرار دارد. اگرچه لینک هایی که به صورت متنی قرار می گیرند و مرتبط با موضوع هستند، برخی از وب مسترها ترجیح می دهند لینک ها را نوفالو کنند.

این یک امر طبیعی است زیرا برخی از وب‌سایت‌ها اغلب به بسیاری از وب‌سایت‌های دیگر لینک می‌دهند (مانند سایت Chron در مثال بالا). در این حالت، صاحبان وب‌سایت‌ها با لینک دادن به وب‌سایت‌هایی که مورد اعتماد نیستند، مراقب از بین رفتن اعتبار خود نزد گوگل هستند.

احتمال دارد از هر هزاران وب‌سایت یک وب سایتی که به آن‌ها لینک می‌دهد، می‌توانند توسط شخصی با نیت بد خریداری شود و محتوا می‌تواند تبدیل به اسپم شود. این امر می تواند به Chron نیز آسیب برساند زیرا از نظر گوگل، آنها وب سایت های نامربوط به حوزه ی خود و اسپم را توصیه کرده اند و تایید نموده اند.

از سوی دیگر، برخی از وب مسترها نیز از افت رتبه صفحه خود می ترسند. در واقع افت رتبه به این معنی است که شما تعداد زیادی بک لینک خارجی دوفالو به وب سایت های دیگر دارید. در چنین حالتی، وب‌سایت شما بخشی از اعتبار خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند رتبه خوبی در گوگل کسب کند، زیرا اعتبار کافی برای سایت خودتان باقی نخواهد ماند.

البته فقط گوگل می داند که آیا نظریه “افت رتبه ی صفحه” واقعی است یا خیر، با توجه به تحقیقاتی که داشته ایم نتوانستم هیچ منبع موثقی را در سال های اخیر پیدا کنیم. به عبارت دیگر، من نمی توانم تایید یا رد کنم که آیا “افت رتبه ی صفحه” واقعی است یا خیر. با توجه به تجربه ای که داریم فرض را بر این میگذاریم که درست است. برخی از وب‌سایت‌های خبری که من با آنها صحبت کرده‌ام، گزارش داده‌اند که رتبه‌ خود را از دست داده‌اند و پس از آنکه نوفالوینگ ها و بک‌لینک‌های خارجی را بطور کامل حذف کرده اند ، رتبه ی آنها بهبود یافته بود.

در صورت لزوم از دوفالو و نوفالو استفاده کنید

به یاد داشته باشید که هر زمان که می خواهید منبعی را که به آن لینک می دهید تایید کنید، بک لینک ها را دوفالو کنید. انجام این کار به موتورهای جستجو نشان می دهد که شما به یک منبع ارزشمند لینک داده اید. بنابراین، ساخت لینک های خارجی با کیفیت بالا می تواند سئوی شما را بهبود بخشد.

هنگامی که به کاربران اجازه می دهید محتوا در وب سایت شما تولید کنند، بهتر است که نوفالو کنید و حتی از ویژگی هایی که اخیراً معرفی شده  به نام ugc” ” و “sponsored” را استفاده کنید.

چک کردن بک لینک های فالو و نوفالو

اگر میخواهید لینک رو چک کنید که فالو یا نوفالو هست، باید به این صورت اقدام کنید:

چک کردن بک لینک های فالو و نوفالو

در این صفحه از وب سایت سئو طلوع، لینکی با انکر سئو طلوع وجود داره که باید روی لینک مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه Inspect رو بزنید.

چک کردن بک لینک فالو

همونطور که مشاهده می کنید، این لینک بصورت فالو می باشد. و اگر این لینک بصورت نوفالو بود، باید اینطور می بود:

<a href=”https://seotolu.com/” rel=”nofollow”>—</a>

همچنین بعضی از ابزارهای آنلاین خارجی هستند که می توانید لینک های فالو و نوفالو را چک کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا