الگوریتم کافئین گوگل چیست؟

الگوریتم کاقئین گوگل چیست؟

الگوریتم کافئین توسط گوگل ارائه شد و سرعت ایندکس سایتها را سریع‌تر کرد. با افزایش محبوبیت موتور جستجوی گوگل، گوگل کم کم تشخیص داد که بسیاری از فرآیندهای ایجاد شده توسط او، دیگر کاربردی نبوده و برای رتبه دادن به وب سایت ها کافی نیست. ایده الگوریتم کافئین و سرچ ایندکس در زمانی به وجود آمد که در مجموع چندین میلیون وب سایت وجود داشت. و در سال 2010، میلیون ها صفحه ی دیگر نیز هر روز اضافه می شدند. در واقع الگوریتم کافئین گوگل برای ادای احترام به تغییرات در اینترنت ایجاد شده است. این یکی از بزرگترین به روز رسانی ها در زیرساخت های پشت موتور جستجو بود و طراحی SERP ها را به گونه ای تغییر داد که هنوز هم نتایج آن قابل مشاهده است.

قبل از به‌روزرسانی این زیرساخت، فهرست جستجوی گوگل از چندین لایه تشکیل شده بود. برای به روز رسانی یک تغییر، کل وب باید تجزیه و تحلیل می شد، که این خود زمانبر بود. بنابراین تاخیر قابل توجهی بین زمان ایجاد صفحه و ظاهر شدن آن در نتایج وجود داشت. در سال 2000، ایندکس تنها هر 4 ماه یکبار به روز می شد. در پایان سال 2001 با توجه به افزایش صفحات وب، ایندکس یک بار در ماه صورت گرفت. نحوه ی ایندکس های جدید در کافئین  شامل یک روند خزیدن و ایندکس تدریجی و مداوم بود. دیگر میشد هر وب‌سایت را به‌طور جداگانه بررسی کرد و مدت کوتاهی پس از انتشار در ایندکس قرار داد.

بهترین روش برای ایندکس صفحات سریع سایت خود بک لینک های باکیفیت هستند. اگر سایت شما بک لینک های خوب و زیادی داشته باشید از طریق این لینک ها خزنده ها وارد سایت شما شده و صفحات ایندکس نشده سایت شما را ایندکس می کنند. در صورت نیاز به خرید بک لینک دائمی با ما در ارتیاط باشید.

گوگل کافئین، مهم ترین به روز رسانی در زیرساخت

اکثر الگوریتم های ارائه شده توسط گوگل به شکلی با این الگوریتم سروکار دارند. مانند الگوریتم فلوریدا، پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، یا الگوریتم فرد، همه­ی آنها شرایط را برای رتبه بندی به طریقی بررسی میکنند. بنابراین الگوریتم کافئین گوگل نسبت به این الگوریتم هایی که در بالا ذکر کردیم کمتر شناخته شده اند. در حالی که این الگوریتم یک تغییر کامل و اساسی در فرآیندها و پردازش های داخلی بود که در نهایت منجر به ایندکس میشد. دلایل زیادی برای آمدن این الگوریتم وجود داشت. در واقع، گوگل باید خودش تعیین می کرد که اینترنت چقدر سریع در حال رشد است و محتوای آن در حال تغییر هستند. از طرف دیگر، رشد آنها آنقدر سریع بود که خود موتور جستجو مشکوک بود که چطور میتواند آنقدر رشد کرده باشد؟!

الگوریتم Caffeine گوگل بسیار ضروری بود، زیرا وب سایت های داینامیک در سال‌های 2009 و 2010 تغییر کردند. در عوض وب‌سایت‌های استاتیک به ندرت تغییر می‌کردند، هر روز، هر ساعت و هر دقیقه محتوای جدیدی بوجود می آمد. آپدیت های موثر و محتوای پویا محبوبیت پیدا کرده بود و اطلاعات جدیدی را برای کاربران فراهم می کرد. در این برهه ی زمانی، فرآیند ایندکس به گونه‌ای طراحی شد که اطمینان حاصل شود که صفحات در اینترنت تنها در فواصل زمانی طولانی تغییر می‌ کردند.

گوگل قبل و بعد از آپدیت کافئین گوگل چگونه کار می کرد؟

قبل از اینکه الگوریتم گوگل کافئین ارائه شود، ایندکس شدن صفحات وب از چندین لایه تشکیل شده بود. تنها برخی از تغییرات وجود داشت که بیشتر از سایرین به روز می شدند. برای اینکه یکی از این لایه ها یا سطوح به روز شود، جستجوی کامل صفحات ذخیره شده در لایه ها ضروری بود. در نتیجه، صفحات وب گاهی اوقات برای مدت زمان زیادی در یکی از لایه ها ذخیره می شدند، اما اگر لایه مربوطه به SERP ها انتقال داده نمیشد، در نهایت به فهرست جستجو نیز منتقل نمی شدند.

در ابتدا، فواصل زمانی برای چنین به روز رسانی هایی چهار ماهه بود، اما با گذشت زمان گوگل به روز رسانی را به یک ماه کاهش داد. اما از آنجایی که هزاران وب‌سایت جدید همچنان هر روز ساخته میشد و اضافه و ایندکس میشد، برخی از اوقات تنها پس از چند هفته در SERP دیده میشد. این روند همچنین در محتوای پویا که در وب‌سایت‌های ایندکس شده که از قبل ایجاد شده بود نیز اعمال میشد.

هدف این بود که ایندکس جستجو را تقویت کنند و تحریک کنند، که این کار طبق الگوریتمی به نام کافئین گوگل انجام میشد. در واقع باید، همه ی دیتا سنترها باید نتایج را همزمان ارائه دهند. در عین حال، بسیار مهم بود که جدیدترین محتواها در موتورهای جستجو در اولویت باشند. این امر به ویژه زمانی به چشم آمد که موتور جستجو قادر به ارائه آخرین اطلاعات به جستجوگر درباره ی رویدادهای صورت گرفته ی اخیر نبود. الگوریتم کافئین گوگل به طور کامل نحوه­ی ایندکس شدن وب سایت ها را تغییر داد و امروزه نیز به این شکل که شاهد هستید فعالیت میکنند.

انعطاف پذیری ایندکس با توجه به اخبار و شبکه های اجتماعی

پس از الگوریتم کافئین گوگل، کاربران توانستند چندین نوآوری جالب را ببینند. از یک طرف، وب‌سایت‌هایی که هنوز نسبتاً جدید بودند و فقط می‌خواستند جایگاه خود را نشان دهند، اکنون در نتایج جستجو دیده میشدند. دیگر لازم نبود هفته ها یا حتی ماه ها منتظر بمانند تا اولین نتایج از بهینه سازی موتور جستجو را ببینند. با این حال، مهمتر از همه، مشخص شد که محتوای پویا و جدید نقش مهمی ایفا می کنند. الگوریتم Caffeine گوگل مبنایی را برای اخبار گوگل و نمایش محتوای جدید در نتایج جستجوی ارگانیک فراهم کرد.

نوآوری مهم دیگر این بود که شبکه های اجتماعی نوپا نیز در این ایندکس شدن­ها نقش داشتند. مواردی که تاکنون به سختی ثبت شده بود. فیس بوک در سال 2010 در اوج شکوفایی خود بود و اینترنت را در همه جاهای دیگر کنترل می کرد. اما این موتور جستجو، هنوز تمایلی به ارائه ی شبکه ی اجتماعی خود نداشت، اما بعداً سعی کرد شبکه اجتماعی خود یعنی گوگل پلاس را ایجاد کند. با این وجود، به‌روزرسانی کافئین اجازه داد محتوای شبکه‌های اجتماعی برای اولین بار در ایندکس منعکس شود. این به نفع کاربران نیز بود که می‌توانستند پیشرفت‌های این صفحات را نیز از این طریق ببینند. به روز رسانی طراحی SERP برای نگه داشتن کاربران در اکوسیستم گوگل به جای ارسال آنها به پلتفرم های دیگر یکی از اصول گوگل در این زمینه است. همچنین کاهش رتبه ­ی فیس بوک و توییتر در عین تقویت یوتیوب در SERP گوگل یکی از این اصول است.

استفاده مناسب کافئین برای سئو

از آنجایی که الگوریتم کافئین گوگل برای زیرساخت‌ها ایجاد شده بود و نه صرفا به عنوان یک الگوریتم، هیچ تأثیر مستقیم یا نشانه‌ای از تغییرات در نتایج وجود نداشت. اما بدیهی است که پویایی جدید محتواها، تغییراتی را به همراه داشته است. وب‌سایت‌هایی که به طور منظم به‌روزرسانی‌ میکردند یا به طور مرتب مقالات جدیدی منتشر میکردند، توسط خزنده‌های پویای جدید مورد استقبال قرار گرفتند و نزد گوگل محبوب تر شدند. در واقع استراتژی هایی برای انتشار مقالات جدید شما وجود دارد. و آنهم این است که شما در سایت خود ترکیبی از این کارها را باید انجام دهید، محتوای خود را بطور منظم به‌روزرسانی کنید، استفاده خوب از شبکه‌های اجتماعی و انتشار مداوم همچنان برای سایت شما مناسب هستند.

در هر صورت، الگوریتم کافئین گوگل نحوه­ی استفاده ما از گوگل را تغییر داد. موتور جستجو برای یک دهه جدید، جایگاه خود را نشان داده است. این سوال باقی می ماند که برای ده سال آینده چه برنامه ریزی شده است؟

الگوریتم کافئین گوگل و ارتباط آن با سئو در سال 2022

الگوریتم کافئین گوگل اهمیت خزیدش سریع، رندرینگ و فرآیند ایندکس شدن را برای موتور جستجو و دیگر صنایع مختلف مانند اخبار و آگهی های شغلی نشان می دهد. الگوریتم کافئین سیگنالی برای یک سئوی جامع است که خزیدن، رندر و ایندکس شدن آسان تر برای خزنده ها و سیستم های موتور جستجو، یک تقویت کننده رتبه است. از آنجایی که گوگل بازسازی پایگاه داده زیرساختی بزرگ را با میلیون ها دلار انجام می دهد و پایگاه داده خود را با هزینه های گزافی گسترش می دهد، ایجاد هزینه بیشتر برای موتورهای جستجو در فرآیند ایندکس کردن، نسبت به هزینه­ی رقبا می تواند سیگنالی با کیفیت بد باشد.

یک سئوی خوب برای سایت همیشه باید بطور همزمان از دیدگاه کاربران و موتورهای جستجو فکر کند. یک کاربر می خواهد محتوای تازه را ببیند و یک موتور جستجو می خواهد محتوای تازه را ایندکس کند. به روز رسانی یک محتوا بصورت منظم و اطلاعات جدید و ایجاد یک روند خزیدن، رندر، ایندکس شدن روان برای موتورهای جستجو یکی از مهم ترین و اساسی ترین جنبه های ثابت و همیشگی در سئو است.

گزارش‌های الگوریتم کافئین در اینترنت می‌تواند به سئوی یک سایت کمک کند تا این فرآیند را درک کند. گوگل امروز 24 میلیارد سشن ارگانیک به سایت های خبری ارسال می کند. همچنین ایجاد نقشه سایت خبری، نقشه سایت تصویر و ایندکس نقشه­ی سایت، بهینه سازی JS، CSS، ارزیابی تصویر در صفحات وب و بهبود سرعت لود صفحه و همچنین کاهش حجم کلی سایت، از جنبه های بسیار مهم در سئوی سایت میباشند.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا