الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

الگوریتم موش کور گوگل در سپتامبر 2016 منتشر شد. به عنوان بخشی از این الگوریتم، گوگل بر روی دقیق‌تر کردن فرآیند خزنده ها از نظر جغرافیایی در طبقه‌بندی اطلاعات برای جستجوی محلی متمرکز شد.

گوگل سال‌ها است که به‌روزرسانی‌های اصلی را به طور مرتب منتشر می‌کند و در نتیجه الگوریتم‌های خود را برای ارزیابی بهتر وب‌سایت‌ها آپدیت میکند تا بتواند رتبه بندی دقیقتی را به کاربرانی که سرچ میکنند ارائه دهد و نتایج ارزشمند را به کاربر نشان دهد. بنابراین کارشناسان بازاریابی آنلاین همیشه آخرین به روز رسانی ها را زیر نظر دارند تا از قافله عقب نمانند و خود را به روز کنند. تغییراتی که با این الگوریتم و آپدیت آن به وجود می آید متفاوت است و می توان آن را از طریق آنالیز نشان داد. یکی از آخرین به‌روزرسانی‌های بزرگ گوگل که بر جستجوی محلی قبل از الگوریتم موش کور (Possum) تمرکز داشت، الگوریتم کبوتر بود که در سال 2014 توسط گوگل ارائه شد.

چرا نام موش کور را برای این الگوریتم انتخاب کردند؟

برای برخی از الگوریتم های گوگل نام حیوانات را انتخاب کردند، مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس‌خوار یا الگوریتم پنگوئن. جامعه­ی سئو، الگوریتم موش کور را نامگذاری کرد به این دلیل که بسیاری از شرکت‌ها پس از این الگوریتم دیگر خود را در نتایج جستجوی محلی پیدا نکردند و دیگر برای کلمات کلیدی خاصی رتبه‌بندی نشدند، اگرچه ورودی‌ها به طور کامل به صفر نرسید و از نتایج گوگل بطور کامل حذف نشدند. اما آنها کم و بیش خود را “مرده” احساس کردند.

بعد از الگوریتم پاندا اکنون الگوریتم موش کور

گوگل برای الگوریتم هایی که ارائه میکرد برای سال‌ها نام حیوانات بامزه را بر روی آنها قرار میداد. برخلاف پاندا، پنگوئن و مرغ مگس خوار، نام آخرین الگوریتم در بیشتر کشورها ناشناخته است. با این حال، possum یک ویژگی بسیار ویژه دارد که عامل تعیین کننده در نامگذاری غیررسمی برای به روز رسانی بود: زیرا موش کور اگر خطری احساس کند خود را به مرده جلوه میکند تا بتواند خود را از آن خطر حفظ کند، در واقع در مثل انگلیسی زبان ها “ایستاده مردن” همان خود را به موش مردگی زدن یا بطور دقیق نقش موش کور را بازی کردن است.

پس از اینکه این الگوریتم ارائه شد بسیاری از صاحبان کسب و کارهای آنلاین بیهوده برای ورودی های بیزنسشان در گوگل و پیدا کردن خود در نتایج جستجوی محلی جستجو کردند، زیرا این مورد توسط آخرین تغییرات در الگوریتم جستجو فیلتر شده بودند و دیگر در کلمات کلیدی خاصی نشان داده نمی شدند به این معنی که آنها عملا مرده بودند، اما بلافاصله بعد از این الگوریتم صاحبان کسب و کار فعال در حوزه ی دیجیتال خود را با توجه به این الگوریتم، یعنی Possum آپدیت کردند.

بعد از الگوریتم موش کور گوگل چه چیزی جدید است؟

پس از ارائه ی این الگوریتم کارشناسان متوجه تغییراتی شده‌اند که می‌توان آن را به الگوریتم موش کور نسبت داد. این تغییرات در درجه اول بر نتایج جستجوی محلی تأثیر می گذارد.

  • موقعیت کاربر

پس از الگوریتم موش کور، نتایج جستجو به شدت تحت تأثیر مکانی که کاربری عبارت جستجو را وارد کرده است قرار گرفت. برای مثال، کاربری که با تلفن همراه خود عبارتی را در شهر مشهد جستجو میکند با کاربری که دقیقا همان عبارت را در شهری دیگر مثلا تهران جستجو میکند نتایج متفاوتی را نشان می داد.

  • محدوده شهر

کسب‌وکارهای محلی کوچک به‌ویژه از این موقعیت سود می‌برند که گوگل توجه به محدودیت‌های شهر را کاهش داده و در عوض نزدیکی محلی واقعی به کاربر را بیشتر در نظر می‌گیرد و به کاربر نشان میدهد. پیش از این، محدودیت‌های شهری، گوگل عمدتاً بر شرکت‌هایی تأثیر می‌گذاشت که دقیقاً پشت مرز شهر بودند و بنابراین به دلیل کد پستی یا کد تلفن آنها در نظر گرفته نمی‌شد. تاکنون، مرزهای شهر یا منطقه می‌توانست برای کسب‌وکارهایی که درست خارج از منطقه تحت تأثیر جست‌وجو قرار دارند مشکل‌ساز باشد. بهبودهایی در اینجا انجام شد به طوری که این محدودیت های “سخت” بهتر و کاربردی تر شدند.

  • آدرس پستی

تا قبل از الگوریتم Possum، گوگل فقط یک نتیجه را به یک آدرس ارائه میداد. مشکل این مورد این بود که اگر چندین ارائه‌دهنده خدمات یکسان آدرسی را به اشتراک بگذارند، مثلاً در یک مرکز پزشکی، فقط یک ارائه‌دهنده در نتایج گوگل ظاهر می‌شود. پس از این الگوریتم، رقبا یا شرکا با آدرس یکسان به طور مساوی در نتایج جستجو ظاهر شدند. ورودی‌های گوگل برای کسب و کار و بیزنس در اینجا تعیین‌کننده بودند.

با فیلتر کردن بر اساس آدرس، گوگل سعی کرد که از ورود چندگانه از یک شرکت در SERP جلوگیری کند. که تا آن زمان عمدتاً از شماره تلفن و دامنه استفاده شده بود. شرکت هایی با دامنه مشابه شانس کمی برای ایندکس شدن با هم داشتند. از زمان الگوریتم موش کور، گوگل به طور بهینه شده از آدرس مکان ها استفاده کرد. و به عنوان مثال برای دو شرکت این آدرس دیگر نمیتوانست مشکل ساز باشد و این باگ به این صورت حل شد.

  • تغییرات کلمات کلیدی

میتوان گفت که کلمات کلیدی مشابه قبل از الگوریتم گوگل به احتمال زیاد همان نتایج جستجو را به کاربران نشان میداد، تغییرات کوچک در کلمه کلیدی اکنون می تواند منجر به نتایج جستجوی دیگر شود. کلمات کلیدی دقیق و حجم جستجوی مرتبط به طور قابل توجهی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. انواع کلمات کلیدی بیش از پیش اهمیت پیدا کردند: برای مثال جستجوی عبارت “پیتزا در تهران” و “پیتزا تهران” احتمالا اکنون نتایج جستجوی متفاوتی را به کاربر نشان دهد.

  • فیلتر محلی و ارگانیک

گوگل جستجوی محلی را مستقل تر از جستجوی ارگانیک کرده است. در یک جستجوی محلی و مبتنی بر مکان، گوگل به نتایج محلی اهمیت بیشتری نسبت به نتایج جهانی می دهد. ربات گوگل باپه مکان و آدرس اولویت بیشتری میدهد و ابتدا این دو را در نظر میگیرد. دیگر مکان جستجو نیز بحساب می آید، و نتایج جستجو اکنون به طور گسترده توسط مکان جستجوگر تعیین می شود، بنابراین همان صاحب تلفن هوشمند در تهران می تواند نتایج متفاوتی نسبت به شیراز دریافت کند.

چگونه یک وب سایت می تواند تحت تأثیر منفی الگوریتم موش کور قرار بگیرد؟

با هر به‌روزرسانی گوگل، برنده‌ها و بازنده‌هایی وجود داشتند و دارند که ورودی‌های آنها ناگهان افت شدیدی میکرد یا شاید به کل از نتایج جستجو گوگل حذف میشدند. البته، الگوریتم موش کور در این موارد تغییری ایجاد نداد.آخرین الگوریتم و به روز رسانی گوگل عمدتاً بر ورودی‌های صفحه‌ای که آدرس پستی یکسانی دارند تأثیر می‌گذارد. برای مثال، زمانی که به دنبال دندانپزشک می گشتید، برای شما پزشکان مختلف در اولین نتایج جستجو ظاهر می شدند که همه آنها در نهایت در یک گروه هستند. علاوه بر ورودی های هر پزشک، معمولاً یک ورودی برای خود تمرین گروهی نیز وجود داشت.

با این حال، چنین رتبه‌بندی برای کاربر مفید نیست، به همین دلیل است که گوگل اکنون نتایج تکراری یا بسیار مشابه را در Local Finder فیلتر می‌کند. برای مثال ورودی‌های بیزنس من از یک دسته صنعتی و با آدرس یکسان، اکنون توسط گوگل به عنوان اینکه متعلق به یکدیگر هستند و ارتباط دارند شناخته می‌شوند و بر این اساس تنها یک ورودی نشان داده می‌شود. متأسفانه وقتی دو شرکت مستقل از یک صنعت در یک ساختمان کار می کنند نیز این اتفاق می افتد. نتایج فیلتر شده تنها زمانی دوباره قابل مشاهده می شوند که کاربر روی نقشه زوم کند. این شبیه به یو آر ال کنونیکال برای جلوگیری از تکرار در وب در حالی که در SERP جمع میشوند است.

الگوریتم موش کور و سئوی محلی

ارتباط ورودی‌های گوگل برای کسب و کار من که به خوبی حفظ شده‌اند، بار دیگر با الگوریتم Possum گوگل مشخص شد. الگوریتم موش کور تأثیر خاصی بر موقعیت در گروه های محلی و گوگل مپ دارد. یک موقعیت در گروه های محلی، ترافیک بیشتری را در صفحه تضمین می کند. به ویژه کسب و کارهای محلی باید با الزامات جدید سازگار شوند و در سئوی محلی سرمایه گذاری کنند. به طور کلی، گوگل با به‌روزرسانی کاربرپسندی را افزایش داده و تمرکز بیشتری بر اینکه قصد کاربر چیست و چه چیزی میخواهد، گذاشته است. با توجه به بهینه سازی موتورهای جستجو، نتایج روی تغییرات کلمات کلیدی نقش دارد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا