نقش UI و UX در سئو سایت

نقش UI و UX در سئو سایت

چند سال پیش، موتورهای جستجو، سایت ها را بر اساس مواردی مانند: کلمات کلیدی، بک لینک زیاد و… رتبه بندی می کردند. ولی الان دیگه اینطور نیست، تعامل کاربر به یک عوامل مهم برای افزایش رتبه سایت تبدیل شده است که این متغییرها شامل مواردی چون، هر  بازدید کننده چه مدت زمانی در صفحه وب سایت می ماند یا از دیگر صفحات سایت شما بازدید می کند یا نه یا دفعه بعد نیز به سایت شما باز می گردد یا نه

گوگل الان رفتار واقعی انسان را در هنگام تعیین اینکه کدام وب سایت باید در رتبه بندی جستجو قرار گیرد را تشخیص می دهد. این به این معنی است که (UX) تجربه کاربری و (UI) طراحی رابط کاربری هر دو به رتبه‌بندی سئو مرتبط شده اند. این روزها سئو بسیار مهم شده است و رقابت نیز بسیار سختر، اگر شما سایت بسیار خوبی داشته باشید یا مثلا یک سایت فروشگاهی که در زمینه خود بهترین محصولات را ارائه می دهید، ولی اگر سایت شما در دید کاربر نباشد، هیچ ارزشی نخواهد داشت و اینجاست که سئو به کمک شما می آید.

طراحی های UX و UI چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX) و طراحی رابط کاربری (UI) به ترتیب برای بهبود تجربه کاربری و رابط کاربری شکل گرفته اند. تجربه کاربری تجربه کلی است که فرد در هنگام تعامل با یک محصول یا خدمات تجربه می کند. در حالی که رابط کاربری در مورد عناصر بصری روی صفحه مانند انیمیشن ها و لوگوها صحبت می کند که انسان ها با آنها تعامل دارند. طراحی UX یا تجربه کاربری مشتریان را درک می کند و محصولات را طراحی می کند تا بهترین تعامل کاربر را برای آنها فراهم کند. این به کاربران کمک می کند تا تجربه مثبتی را تجربه کنند که منجر به وفاداری به برند و افزایش درآمد می شود.

نقش UI و UX در سئو سایت

خیلی ساده، هرچه (UI) رابط کاربری وب سایت شما جذاب تر  باشد، بازدیدکنندگان بیشتری خواهد داشت (UI و UX) به تنهایی برای این کار جوابگو نیست.  اگر می‌خواهید بهترین طراحی رابط کاربری ممکن را ایجاد کنید و به طراحی حرفه‌ای وب، برندسازی، استراتژی دیجیتال و توسعه دسترسی داشته باشید، قطعاً باید به دنبال فرد یا تیم متخصص طراحی UX/UI باشید. شاید شما سئو یا زمینه کدنویسی بک اند فوق العاده حرفه ای هستید ولی اگر دانشی در زمینه طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری ندارید، باید به دنبال یک طراح خوب باشید.

  • هدف طراحی UX و UI و سئو به هم مرتبط است. اهداف طراحی UX برای بازدیدکنندگان و اهداف سئو برای دیده شدن. بنابراین، بازدیدکنندگان بیشتر از یک وب سایت، منجر به رتبه بندی سئو بهتر و در نتیجه دیده شدن بیشتر می شود.
  • طراحی UX و UI همچنین به جذب مخاطب کمک می کند که نرخ پرش را کاهش می دهد. این به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند تا اهمیت یک وب سایت را تجزیه و تحلیل کنند و در طول به روز رسانی الگوریتم بعدی، آن را بالاتر ببرند.
  • یک طراحی UX و UI خوب با محتوای ارزشمند نیز شانس زیادی برای لینک شدن توسط صفحات دیگر دارد. این می تواند عملکرد سئوی فرد را بهبود بخشد.
  • طراحی UX و UI درک اطلاعات را با محدودیت کلمات کافی و کلمات کلیدی مورد نیاز برای کاربران آسان می کند. این به عملکرد سئو با سهولت کمک می کند.

اهمیت UI و UX در سئو

  • طراحی UI یک کد تمیز ارائه می دهد که عملکرد وب سایت را بهبود می بخشد و جستجو را می توان به راحتی در موتور جستجو شناسایی کرد.
  • به افزایش عملکرد در موتورهای جستجو کمک می کند و در نتیجه به سئو سایت تاثیر مثبتی دارد.
  • پیمایش نیازهای کاربران با طراحی UI آسان شده است. در اینجا محتوا به گونه ای سازماندهی شده است که یافتن نیازهای افراد را آسان می کند.
  • طراحی UI می تواند با ایجاد انگیزه در کاربران برای ماندن، با رابط دوستانه خود، ترافیک وب سایت را افزایش دهد. این باعث می شود رتبه سئو بهتری داشته باشید.

نتیجه

هرچقدر سایت شما در UI و UX خوب باشد، کاربران زمان زیادی را در سایت شما صرف می کنند یا حتی از دیگر صفحات شما بازدید می کنند و دفعه بعد نیز به سایت شما باز می گردند که تاثیر بسیار مثبتی در  سئو سایت شما خواهد داشت. اگر قصد طراحی سایت بصورت اختصاصی دارید، تیمی که مسئول ساخت سایت شما هست، کارشون رو بلد هستند، ولی اگر قصد طراحی سایت وردپرسی هستید که الان شرکت های زیادی هستند که با یک میلیون هم سایت وردرپرسی طراحی می کنند، باید به دنبال یک طراح خوب باشید که رابطه کاربری و تجربه کاربری سایت شما را به نحو احسن انجام دهد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا