الگوریتم هیلتاپ گوگل چیست؟

الگوریتم هیلتاپ گوگل چیست؟

الگوریتم هیلتاپ ارزیابی می کند که آیا وب سایت شما متعلق به یک سازمان یا تخصص خاصی است؟ و همچنین بررسی میکند که آن سایت دارای محتوا و سابقه معتبری است یا خیر؟ علاوه بر این موارد آتوریتی سایت و ارتباط کلمات کلیدی به هم و زمینه ی تخصصی آن سایت را بررسی و تحلیل میکند. اگر یک عبارت را در باکس جستجوی گوگل سرچ کنید، موتور جستجو ابتدا صفحات تخصصی و معتبر مرتبط با این عبارت را به برای شما لیست خواهد کرد.

دقت داشته باشید که الگوریتم هیلتا پیک پتنت قدیمی گوگل است که سعی می کند تخصص یک سایت را در مورد یک موضوع محاسبه کند. شما باید بدانید که الگوریتم Hilltop یک متدولوژی اساسی برای گوگل برای بررسی اعتبار یک وب سایت در گذشته بوده است. درک الگوریتم هیلتاپ به شما کمک می کند تا بفهمید گوگل تا چه حد الگوریتم خود را به روشی پیچیده و جامع توسعه داده است.

در سال 1999 الگوریتم Bharat and Mihaila Hilltop در دانشگاه تورنتو توسعه یافت. گوگل در سال 2003 حق ثبت اختراع این الگوریتم را به دست آورد. در ابتدا این الگوریتم تلاش میکرد اعتبار یک صفحه وب را با توجه به لینک ها و مستنادات با کیفیت آن محاسبه نماید. طبق الگوریتم Bharat and Mihalia Hilltop 5 نقل قول از افراد معتبر در یک موضوع و حوزه ی خاص، قابل اعتماد بودن و تخصص شما را در آن موضوع خاص را نشان می دهد. البته با خرید این سرویس توسط گوگل این عدد از 5 به 2 کاهش یافت.

این سایت های مستقل نیز به دقت بررسی می شوند. بنابراین آنها نباید به یک شبکه به اصطلاح کلاس C تعلق داشته باشند. این بدان معنی است که سه بلوک اول آدرس IP نباید مطابقت داشته باشند و نباید نام دامنه یکسانی داشته باشند (تغییرات قابل تصور، برای مثال، URL های مشابه با پسوندهای مختلف مانند Com یا Tr اتصال مستقیم یا غیر مستقیم از سایت های دارای قدرت و مستقل نیز مجاز نیست. طبق این الگوریتم، اگر طرف علامت‌گذاری شده A در تماس با طرف B باشد، وابستگی وجود دارد که به نوبه خود با طرف C در تماس است. همچنین فرض می‌شود که موارد A و C با یکدیگر تماس دارند. هرچه لینک های ورودی بیشتری در یک وب سایت پیدا شود، رتبه بهتری کسب می کنند زیرا به عنوان صفحات تخصصی در نظر گرفته می شوند.

تفاوت بین الگوریتم های هیلتاپ و پیج رنک چیست؟

الگوریتم PageRank تعداد و قدرت لینک های ورودی در یک وب سایت را مشخص می کند. این الگوریتم یکی از مهمترین ابزارها برای بررسی ارتباط وب سایت ها بود. با این حال، الگوریتم پیج رنک تصویری ناقص ارائه می‌دهد، زیرا تنها اطلاعاتی در مورد قدرت و تعداد وب‌سایت‌های یکپارچه می‌دهد، اما چیزی در مورد کیفیت و اعتبار آنها در یک موضوع خاص نمی‌گوید. اما اگر می خواهید ارتباط یک وب سایت را ارزیابی کنید دقیقاً این پارامتر مهم است.

به همین دلیل، الگوریتم هیلتاپ یک مکمل مفید برای الگوریتم PageRank است. عبارات جستجوی خاصی را از وب‌سایت‌ها بررسی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا می‌توان آنها را در بین صفحات معتبر به حساب آورد یا خیر. اگر وضعیت صفحه تخصصی مشخص شده باشد، کاربر این موضوع را به این صورت تشخیص می دهد که می تواند در نتایج جستجو در رتبه های بالا بیایند و علاوه بر توضیحات کلی صفحه، حاوی اطلاعات اضافی است. به عنوان مثال، این می تواند به صفحات فرعی مرتبط باشد.

Hub and Authorities و TrustRank دو الگوریتم دیگر هستند که برای بررسی وب سایت ها استفاده میگردند. در مورد هاب ها و آتوریتی ها (کوتاه: HITS)، ارزش یک صفحه با استفاده از ویژگی های مرجع و هاب بررسی می شود. در حالی که ویژگی استروک تعداد و کیفیت لینک های خروجی را دریک صفحه ارزیابی می کند، اعتبار یک وب سایت توسط لینکهای خارجی آن تعیین می شود.

وظیفه اصلی تراست رنک شناسایی صفحات اسپم است. تراست رنک ابتدا برخی از صفحات معتبر (به عنوان مثال ویکی پدیا) را تعریف می کند و سپس همه لینک های خروجی را ردیابی می کند. از آنجایی که سایت های اسپم به طور کلی به هیچ وجه لینک ندارند، می توان آنها را به راحتی با استفاده از trust potion مکان یابی و تشخیص داد.

سئو و الگوریتم هیلتاپ

الگوریتم هیلتاپ برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) نیز مهم است. برای رتبه بهتر، تا جایی که امکان دارد از سایت های تخصصی لینک جمع آوری کنید. برای این کار لازم است تا جایی که ممکن است با وب سایت خود در دایرکتوری های بیشتری وارد شوید. برای جستجوی خاص صفحات تخصصی، منطقی است که به دنبال وب سایت هایی بگردید که به نوبه خود به صفحات متعددی با رتبه بندی خوب متصل می شوند. اما شما همچنین می توانید به طور قابل توجهی بر رتبه بندی خود تأثیر بگذارید. برای این منظور، توصیه می شود که دایرکتوری های خود را در مورد موضوعات خاص ایجاد کنید، که سپس برای بهینه سازی در وب سایت گنجانده می شوند.

اگر وب سایت شما در یک حوزه دارای اعتبار دامنه هستید، نباید سعی کنید الگوریتم رتبه صفحه را دستکاری کنید. ما به شما پیشنهاد میکنیم که “لینک های زیادی را از سایت های تخصصی بگیرید” به این معنی که شما باید محصولات، خدمات و مطالب با کیفیتی را ارائه دهید تا در یک فرآیند طبیعی توسط آن سایت ها تایید شوید و لینک بگیرید.

به دلیل عدم دقت در محاسبه (همه صفحات تخصصی یا معتبر همیشه ثبت نمی شوند)، الگوریتم Hilltop فقط برای دستیابی به رتبه بندی بهتر کاربرد محدودی دارد. با همکاری سایر الگوریتم‌هایی که قبلاً ذکر شد، می‌توان تلاش محاسباتی را که در ابتدای جستجو از طریق فهرست جستجو ایجاد می‌شود کاهش داد. علاوه بر این، الگوریتم هیلتاپ به ابزاری ارزشمند برای تشخیص اسپم تبدیل شده است. با توجه به معیارهای کیفیت تعریف شده توسط الگوریتم، وب سایت هایی که به عنوان اسپم طبقه بندی می شوند، در واقع هیچ شانسی برای رسیدن به وضعیت بهتر و گرفتن اعتبار ندارند.

اهمیت بازاریابی آنلاین

الگوریتم هیلتاپ به تنهایی اپراتورهای وب سایت را به صفحات بالاتر هدایت نمیکند. این الگوریتم بخشی از گروه بزرگ‌تری از الگوریتم‌ها است که در صورت امکان باید در ترکیب با یکدیگر استفاده شوند. با این حال، اهمیت الگوریتم هیلتاپ را نباید دست کم گرفت، زیرا گوگل از سال 2003 طرح پاداش دادن به وب سایت های با کیفیت بالا را اعمال میکند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که در آن زمان وب سایت هایی که در واقع بی ارزش بودند می توانستند رتبه بگیرند و به صفحات برتر گوگل راه یابند. با بسیاری از کلمات کلیدی و مجموعه لینک های مرزی در موتور جستجو. چیزی که باید متوقف می شد. برای اینکه در وب سایت خود رتبه خوبی داشته باشید، مقابله با الگوریتم های مختلف ضروری است.

سه نکته مهم الگوریتم هیلتاپ

در صورتی که حداقل دو عدد از صفحات تخصصی و مستقل به آن مراجعه کنند، صفحات وب سایت شما معتبر محسوب میگردد. سایت های تخصصی که معیارهای زیر را داشته باشند به عنوان سایت مستقل شناخته می شوند:

  • سه بلوک اول آدرس IP یکسان نیستند
  • هیچ رابطه ای بین صفحات لینک دهنده وجود ندارد و مرتبط نباشد
  • بخش عمومی نام دامنه متفاوت است

به یاد داشته باشید که الگوریتم هیلتاپ یک الگوریتم قدیمی گوگل است. بنابراین، شما نباید توجه تان را به آن معطوف نمایید. ما این مقاله را برای نشان دادن چشم انداز جامع سئو تهیه کرده ایم و این نکته را در نظر داشته باشید که یک موتور جستجو چگونه ارزیابی خود را انجام می دهد، در گذشته چطور عمل میکرده است و در آینده نزدیک، به چه چیزی دست خواهد یافت.  بنابراین، می توانید آینده الگوریتم ها را حدس بزنید و می توانید تصمیمات بهتری برای پروژه های سئو خود بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا